Reklamı Geç
326 Textil Çavuşoğlu
Özyurt Silah
Massima Çavuşoğlu Mobilya
Dostlar

Stanford’dan Hataylı Öğrenciye Burs

Komagene

 

Stanford’dan Hataylı öğrenciye burs

 

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Samandağlı Neval Çam, işaret dilini tercüme eden yazılımıyla dünyaca ünlü Stanford Üniversitesi’nden tam burs aldı!

 

Neval, Stanford Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünde 4 yıl boyunca eğitimine tam burslu öğrenci statüsüyle devam edecek. Hataylı öğrenci, Microsoft tarafından da "Yılın En Başarılı Kadın Yazılım Girişimcisi" de seçildi! Henüz 16 yaşında olmasına rağmen işaret dilini tercüme eden bir yazılım geliştiren Neval, kendisinden 10-15 yaş daha büyük adayların bulunduğu bu yarışmada Microsoft tarafından yılın en başarılı kadın yazılım girişimcisi seçildi. 


ÇAM: BU PROJE GELECEKTE DAHA YOĞUN KULLANILACAK 


Hataylı öğrencinin projesi, işitme ve konuşma engelli kişilerin günlük hayatlarında işaret dilini bilmeyenler ile de rahatça iletişim kurabilmesine olanak sağlıyor.

Akıllı telefon ve cihazlarda da kablosuz olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanacak olan program işaret dilini anında tercüme ederek iletişimdeki engelleri ortadan kaldıracak! Stanford Üniversitesi’nde yapay zekâ teknolojileri üzerine çalışmak istediğini anlatan Neval “Bu konu maalesef Türkiye’de başlangıç noktasında bile değil.

Gelecekte çok daha yoğun kullanılacak, herkes insansız araçlara binecek” dedi.

Görsem Anaokulu

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
tek okulları