Reklamı Geç
Tunas
Rıcco Junıors
Lufian
Rıcco Junıors
Cengiz YILDIZ

Cengiz YILDIZ

Mail: [email protected]

DÜNYADA VE  TÜRKİYE'DE Ekonomi! İŞVEREN VE ESNAFIMIZ! 

DÜNYADA VE  TÜRKİYE'DE Ekonomi! İŞVEREN VE ESNAFIMIZ! 


Tabii hayat devam ediyor..  Her yapılan tercihin bir maliyetinin olduğunu söyleyebiliriz..

Biz buna "fırsat maliyeti" diyoruz. Türkiye'mizde ve küresel anlamda dünyada ve yakın çevremdeki bir çok sosyal, kültürel, siyasi, askeri ve ekonomik  kuralların hemen hemen çoğunun düzeninin türbülansa girdiğini müşahede ettik ediyoruz.  Diplomatik ilişkiler de dahil askeri imkanların kullanılır hale geldiği özellikle 2020 yılında covid-19 vesilesi ile pandemi koşullarının bütün istikrarı bozduğu bir coğrafyada yönetimi bihakkın istenilen kıvamda arz etmek, yürütmek gerçekten zor iş olsa gerek... Ülkemizi ve yönetenlerini bu noktada takdir etmeden geçemeyeceğim. Başta Cumhurbaşkanımıza ve değerli ekibine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. 


Bir taraftan acil eylem planı çerçevesi içerisinde kısa vadeli birçok problemin çözülmeye çalışılması, diğer taraftan geleceğin inşa edilmesi adına kamu sektöründen özel sektöre kadar her sektörde, orta ve uzun vadeli projelerin planlamaların programların her açıdan değerlendirilmesi gerektiğini hep beraber biliyoruz.. 


Yakın zamanda Hazine ve Maliye Bakanımız #BeratAlbayrak Yeni Ekonomi programını açıkladı. Şahsen hem ona dikkat çekerek Hem de kendi Özgül düşüncelerimi, ekonomik anlamda ifade etmek, yorumlamak isterim.. Maddeler halinde bunları sıralamak istiyorum:


-Türkiye olarak ekonominin bir numaralı kurallarından bir tanesi Elbette ki YATIRIMDIR. Kamu yatırımlarından asla ödün vermemelidir. Kamu yatırımlarını ülkemizin her alanına, her vatandaşın ayağına kadar ulaştırmak, tabii ki en düşük seviyeli ekonomik koşullara sahip olandan en yüksek standartlara sahip zengin Olanların da makul taleplerinin karşılanacağı düzenlemeleri,  parametreleri oturtmak elzemdir.. Kamu yatırımlarının kesintiye uğramadan gerçekleştirileceği yönündeki bakış açısının program kapsamında olması şahsen beni sevindirdi..


ikincisi; Türkiye'miz genç bir nüfus.. Hassaten 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra, birçok ekonomik darbe girişimlerine de maruz kalmış, döviz manipülasyonları ile terbiye edilen edilmeye çalışılan bir Türkiye'den bahsediyoruz.. Bir çok tuzak ve ard niyetli hesaplar çürütülmüş ve bozulmuştur. Bizim mutlaka insanlarımızın iş ve geçim kaygılarına kulak vermemiz gerekiyor.. 
Öncelikli acil eylem çerçevesindeki birçok Paketin #YeniEkonomikplanlamada yer alması gerektiğini düşünüyorum. 


Üçüncüsü ve önemle altını çizdiğim bir husus REKABETÇİ KUR AYARLI bir ihracat anlayışı meselesi..

Bu yıllardan beri var.. Fakat ekonomiden az çok anlayan bir kardeşiniz olarak ihracattaki artış oranı kur artışı ile doğru orantılı olmadığını görmekteyim.. Bunun nedenini soruyorlar bazı kardeşlerimiz.. Onlara cevaben Şunu diyebilirim; ihraç ürünlerindeki girdi maliyetleri maalesef Kurdan kaynaklı avantajı bir anda ortadan kaldırabilmekdedir. İşte burada en önemli olay; verimliliğin, rantabiliyetin artışı ve ihracata dayalı üretimde imalatta, sanayide kullandığımız ARA MALLARIN Kendi ÖZ KAYNAKLARIMIZDAN yani Türkiye'miz den tedarik EDİLMESİ, YERLİ VE MİLLİ ŞEKİLDE temin edilmesi gerektiği yönündedir.. (Bu konuda çalışmaların devam ettiğini biliyorum fakat henüz yeterli değil) 


Yine önem arz eden bir husus FAİZ! Türkiye'mizin mutlaka ve mutlaka Tüm kötülüklerin anası olan FAİZ SARMALINDAN FAİZ ANLAYIŞINDAN hele hele yüksek faiz anlayışından kurtaracak tedbirler alması GEREKMEKTEDİR.. 


ENFLASYON  zaten bir ülkenin en büyük belalardan bir tanesidir. ENFLASYON; talebin arz karşısında artışı demektir yani küresel anlamda ki bu salgınların küresel anlamda ki kırılmaların önüne israf etmeden kendi kaynaklarımızı tutarlılığı doğru yerlerde kullanarak, üretimde değerlendirerek istihdama katkı sağlayarak ve böylece ülkenin kendi kaynaklarını yerli yerince değerlendirmesi ile yabancı kaynakları, dış kaynaklarıda, gerektiği zaman ve gereken şekilde  kullanarak, bu sancılı dönemden hep beraber çıkabiliriz.


Esnafın ve  işveren Dünyası'nın bir Mali Müşavir ve vergi ve Mali uyuşmazlıklarda bir uzman olarak genelde bana aktardıkları beklenti; PANDEMİ döneminin kendilerine vermiş olduğu sıkıntı ve zarardan dolayı bir VERGİ BARIŞI, AFFI imkanının ivedilikle sunulması yönündedir. Buradan bende yetkililere arz etmiş bulunuyorum. 


"Söz konusu Türkiye ise gerisi teferruattır." Vesselam.. ??


Kalın sağlıcakla Bağımsız Denetçi Mali Müşavir Cengiz YILDIZ

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Abone Ol HİT