Reklamı Geç
Yükseliş
Güler Tekstil Acil Kıyafet
Fima Oto Durmuş Yıkar
Zeno Mobilya
Mehmet Keser

Mehmet Keser

Mail: [email protected]

Ekonomi Yönetimi

Sevgili okurlarım,

Yıllarca büyük şirketlerin yöneticiliği yapmış;  Ekonomi, bütçe yönetimi ile eğitim almış ve yönetmiş bir arkadaşınız olarak bu konuda bir kaç kelamı kaleme almak isterim.

Bir çoğumuz Apartman larda veya siteler de oturuyoruz bakın ay sonu yöneticiniz aşağıdaki panoya gelir ve gider tablosu yapar ve bilgilendirme yapar sizde bilirsiniz ki gelen para nelere harcanmış kalem kalem yazmış.

Şimdi biz buna küçük ekonomi ( mikro ekonomi) deriz. Bu tabloda kimin ne borcu kalmış bilirsin, son en altta da kasanizdaki kalan parayı da öğrenirsiniz herşey şeffaf yani. Öyle mi ? 

Hadi gelin bir de bu işi büyütelim (Makro ekonomi)büyük bir şirket düşünün her yıl bir sonraki yılın tahmini bütçesini oluştur. Bunu oluştururken de A dan Z ye olası tüm masrafları da yazar. Gelecek tahmini geliride hedefler. En altta da edilecek kar/Zarar analizi yapılmış olur. Bütün kurum çalışanları da plana sadık kalarak yıl sonu gerçekleşen ile değerlendirilmesi yapılır. Fazla uzatmadan yılın başında kim nasıl planlama yapmışsa doğru yönetmiş ise kendisine ayrılan bütçe de başarılı olmuş demektir.

Ekonomi de altın Kural Gelir gider den fazla olursa bu size yatırım ile döner. Tam tersi olursa borç olarak döner.

Demek ki gelir kadar gider de önemli.

Hadi son olarak da bu işi hükümet nezdinde bakalım, Aaa devlet şirket değil der gibisiniz

Yoo yoo hayır öyle demeyin her yıl Meclis de bütçe çalışması boşa yapılmıyor.Genel mantık değişmez. Bir yıl içinde tahmini bütçe oluştulur ve bu bakanlıklara v.s tüm birimlere de paylaştırılır. İşte bak mantık aynı.

Şimdi burada sihirli iş kim parayı nasıl kullandığı dir. Tahmini gelir önemli ama tahmini harcama da !!

Burada ki tek fark diğer ekonomi yönetimi ile olası doğal afetler, dış olaylar bunlar doğru dan ekonomi yi etkiler. Bunların da olası olduğuna göre herşeyi düşünmek gerekiyor.

Finali şöyle yapalım,

Hangi ekonomiyi yönetir iseniz yönetin,

Gelir her zaman giderden fazla olmalıdır.

Kalın sağlıcakla 

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş