Reklamı Geç
kurban diyanet
Pati Oto Yıkama
Altıneller Vestel
Beyza İnşaat
Cengiz YILDIZ

Cengiz YILDIZ

Mail: cyildiz_smmm@hotmail.com

GELECEĞİN İDEALİST İNSANLARI..      

Cengiz YILDIZ

 

GELECEĞİN İDEALİST İNSANLARI..           

 

Bugünkü yazımda siz değerli okurlarımızla idealist bir insanda bulunması gereken vasıfları, özellikleri nelerdir? Tabii bu niteliklere göre nasıl bir eğitim sistemi kurgulanması gerekir?  Sorusuna cevap aramaya çalışacağız.. Öncelikle ideal olmak işin birincil boyutudur ve Önemli bir kısmını kapsar.

İnsanı harekete geçiren şey, her daim düşünceleri ve inandıklarıdır. Bir şeyi yapabileceğine, bir hedefe, bir hayale ulaşabileceğine inanmayan bir insan, bir fert asla harekete geçemez. İşte idealizm dediğimiz olay; insanı harekete geçiren en önemli kuvvettir, güçtür. Tarih yazan, değiştiren insan yapılarına baktığımız zaman; hepsinin ortak yapısı ideal düşüncelere sahip olmasıdır. Büyüklerimiz der ki; İnsan bedeninden önce ruh, akıldan önce vicdandır.

Bir an önce öğretmenlerimizi, dolayısıyla bunları yetiştiren üniversiteleri, yeniden düzenleyip okullarımıza ruh verecek eğitim ve öğretimi şaha kaldıracak, canlandıracak idealist öğretmenlerimiz gerekiyor. Zira öğretmen; donanım demektir, ideal leri olan demektir. Medeniyet tasavvuru olan demektir. Bilgedir. Sabırlıdır. Fedakârdır. Cefakârdır. Öğrencilerin hemen hepsini kendi öz evladı gibi göre bilmen demektir.

Bu hususta gerekli özeni göstermesi şarttır. Eğitim; adı üzerinde aslında terbiyedir. Çocuklarımıza Bir hayal bir hedef, bir karakter, bir omurga, bir fazilet bir şuur öğretmek demektir. Tabii eğitim sistemimiz sadece bilgiye dayalı olmaması lazım bilginin yanında, doğruluğu, becerikliliği ve her şeyden önce güzel ahlakın da benimsetilmesi şarttır.

Peygamber Efendimize arkadaşları gelip: "Din nedir? Diye sordukları zaman; onlara cevaben "Din güzel ahlaktır." buyurmuştur. Zira İslam ahlakı bizlere olgunluğu, duruşu, vakarı terbiyeyi öğreterek ahirete hazırlar. İhlaslı samimi ve tevazu sahibi olmamızı sağlar. Yine Peygamber Efendimizden "İnsanların en hayırlısı insanlara en çok faydalı olandır." demiştir. Özetle; bir Sayın hocamızdan idealist insanda üç nitelik vardır der. Birincisi; "Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez" der İkincisi "Gelecek için hayallerimiz olmalıdır, hedefi hayali olmayan kimsenin çalışamayacağını, çabalamayacağını, gayret gösteremeyeceğini, hedeflerini hayallerini harekete geçiremeyeceğini ifade eder. Üçüncüsü; her daim bugünkü şartları, atmosferi, gündemi değerlendirebilecek azim ve karara sahip olması lazım.

Velhasıl nitelikli evsaflı donanımlı insan;  işini kaliteli yapar. Nezaket ve zarafet içerisinde ideallerini hayata geçirmeye çalışır.  Gençlerimize mutlaka sahip çıkalım. Kimseye muhtaç olmadan, kimseye yük olmadan, kendi yeteneklerini geliştirebilecek imkânlar sunabilmemiz gerekiyor.

Ahlaki duruş işini en iyi yapmak noktasından geçer. Allah yar ve yardımcımız olsun. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Cengiz YILDIZ

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
kurban diyanet