Reklamı Geç
Musullu Ticret
Cemali inşaat
Teras Acua Otel
istanbul oto gaz
Şehrazat Yastıman

Şehrazat Yastıman

Mail: sadsdwqe@hotmail.com

Günümüz Toplumlarının En Önemli Sinsi Çöküş Sebeplerinden Biri…

Günümüz Toplumlarının En Önemli Sinsi Çöküş Sebeplerinden Biri…

Toplumlar, bugünkü konumuna kolay gelmedi. Adaptasyonlar, doğal seleksiyonlar, savaşlar, salgın hastalıklar… Derken insan gittikçe güçlenmiş genetik aktarımıyla, sağlam bireyler olarak günümüze dek geldi. Zorluklar karşısında yıkılmayanlar, efsanevi öyküleriyle toplumlar tarihteki yerlerini aldılar. İşte bugünlere böyle geldik… Fakat bugün insanlık, ihtiyaç duyduğu en önemli gereksinimini, en sinsi oyunlarla kirletilmiş bir şekilde karşılıyor.

Peki, nedir bu en önemli ihtiyaç ve en sinsi oyunlar?

Her zaman deriz; toplumun en önemli yapı taşı insandır. İnsan ne kadar güçlü ve sağlam olursa, o toplum da o kadar güçlenir ve ilerler. İnsanlık, yeryüzünde varolduğu günden beri temel ihtiyacı olan gıdayı elde etmek üzere yaşadığı yerdeki imkânları en iyi şekilde değerlendirmiştir. İlk zamanlar gıdayı doğal yöntemlerle zor bir şekilde elde ederken zaman içinde teknolojinin de gelişmesiyle gıdayı elde etmek daha kolay ve suni hale gelmiştir. Teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle birlikte bu kez de gıdanın sağlığa uygunluğu konusunda çeşitli toplumlarda disiplin sorunu oluşmuştur. Günümüzde toplumların çeşitli sıkıntılarla mücadele ettiklerini, bir kısmının nüfuslarında gitgide farklı sebeplerle azalmalar yaşandığını görüyoruz. Bunların başında da sağlık sorunu geliyor. Sağlığı bozan faktörlerin arasında en önemli yeri ise gıda teşkil ediyor.

Son yüzyılda gıda üzerine pek çok oyunlar oynanıyor. Daha fazla verim ve kar elde etmek adına insan sağlığı hiçe sayılıyor. Bunun için teknolojinin de yardımıyla çok sayıda yöntem deneniyor. Altın oran bozularak yeniden şekillendirilen DNA üzerinde bitkiyle böceğin, insanla hayvanın çiftleştirilmesi olan GDO; iki ya da daha fazla farklı canlıyı bir organizmada birleştirerek tek kullanımlık olarak tasarlanan melez ve hibrit tohumlar; bunları yapan transgenetik teknoloji bu alandaki tehlikelerin başında geliyor.

Moleküllerden oluşan insanın yakıtı, gıdalardan elde edildiğine göre öncelikle gıdaların nasıl elde edildiğine ve gıdaların içeriğine bakmak gerekir. Hayatımızın vazgeçilmez maddesi olan unlara konan sisteinden, ekmeklerin içerisine konan katkı maddelerine, gerçek olmayan ballardan, tuzlara, sütlerden, etlere, balıklara ve çok yüksek derecelerde ısıtılıp transyağ haline getirilmiş sıvı yağlara kadar, bizi yavaş yavaş öldüren gizli tehlike gıdalara değinmek, toplumu bilinçli bir hale getirmek gerekir.

GDO’lu ve hibrit tohumların, bozuk içerikli gıdaların insanların genetik, ruhi, sağlıksal yapısı, hatta ekoloji yani çevre üzerindeki olumsuz etkilerini, buna bağlı olarak dünya üzerindeki çiftçi intiharlarını, suların kirlenmesinin neden olduğu hastalık ve ölümleri, önü alınamayan kanserleri, insan eliyle bozulan düzenin dünyayı ve toplumları nasıl değiştirdiğini ve bütün bunların karşısında devlet ve millet olarak neler yapılması gerektiğini sonraki birkaç yazımda konu edineceğiz.

Varlığın yaratılmış hali gitgide dejenere oldukça, bu iklimde her türlü oyun oynanır ve her türlü hastalık için yapı açık hale gelir. Bundan böyle hastalıklar daha da çoğalacak, çünkü genetiğimizle oynandı, yıllar içinde gittikçe güçsüz hale getirildik. Bunu kanıksamamız lazım. Domino taşları bir kere yıkılmaya başladı…

Peki, bu durum karşısında ne yapmalı?

Her ne yapılırsa yapılsın, her şeyden önce sağlam kalmalı. Bunun yolu da moralden geçer. Hedef, hasta etmekse; direnç, bunun en iyi ilacıdır.

Şu an ilerleyen sinsi tehlike, iklimin, atmosferin, toprağın hızla bozulduğunun sinyallerini vermektedir. Her millet kendi vatanına, topraklarına ve toplumuna sahip çıkma bilinciyle bu tehlikeleri görüp önlem alsa, toplumlar hakiki manada bilinçlendirilse mesela, dünya üzerindeki bozulan dengeler düzelebilir, yerküre tekrar yaşanılası bir hale gelebilir belki. Bizler fert olarak toplumumuza sahip çıkmalı ve bu bilinci yaymalıyız. Bu dünya bizim ve temiz kalmalı…

Hoşça, sağlıkla, esenlikle kalın. Sevgiyle kalın…

Whatsapp İhbar Hattı

Makale Yorumları

  • Rukiye özel c19-04-2020 14:21

    Çok aydınlatıcı bilgiler hocam ağzınıza sağlık.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Hit Abone Ol