Reklamı Geç
Hatay Alo Böcek
Komagene
Yönden
istanbul oto gaz
Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Mail: meryemnurcan169@gmail.com

HABERLER

HABERLER

Sonbahar da bitip mevsim tam kışa dönerken, günler de gitgide kısalıyor. Herkes parkı, pikniği, akşam yürüyüşlerini, balkon sefalarını mecburiyetle bırakıp evlere kapanıyor. Malumunuz kitap okuma alışkanlığı pek olmayan bir toplum olarak genellikle TV başında geçiyor akşamlar...

Birçoğumuzun çocukluk, gençlik döneminin klasiğidir: baba işten gelir, sofraya oturulur, haberler açılır. Sofrada muhabbet haberler üzerinden yapılan yorumlar minvalinde döner. Çok sıradan, olağan, monoton bir sistematikten bahsediyorum.

Şu an günümüze geldiğimizde ise anne-babalar çocuklarıyla haber izlemek şöyle dursun, haberlerde gördüklerini, duyduklarını bile kendi aralarında konuşamıyor. Akşam işten yorgun gelen eşler “çok yorucu bir gündü, bir de haber izleyecek gücüm yok” diyor. Gerçekten artık haber izlemek güç ve tahammül istiyor. Çocuk gelişimciler, psikologlar, pedagoglar, çocukların haber bültenlerinden uzak durmasını öneriyor.

Toplumda öyle bir amaçsızlık var ki; insanlar bir anlık öfke uğruna, haz uğruna dünyasını ve ahiretini bir çırpıda mahvetmekten imtina bile etmiyor.

Birkaç yıl öncenin haberlerinde “........'ın sonu karakolda bitti.” gibi cümleler duyarken, okurken şu an “..........'ın sonu kanlı bitti, ..........can aldı.” ile biten cümleler okuyoruz. Amaçsızlık öyle bir sirayet etmiş ki hatalı sollama yaptığı için insan, insanı öldürebiliyor. Sırf canı istedi diye, psikolojisi bozuk diye biri kalkıp kılıçla yollara düşüp bir genç kızı öldürebiliyor. En kötü sıfatlarla bile tarifi mümkün olmayan insan suretli biri, iki buçuk yaşındaki bir bebeğe göz koyabiliyor, hayatına kıyıp dağın başına atabiliyor!

Bunlar yaşanıyor yaşanmasına ama tüm bunları olduğu gibi üstelik görüntüleriyle, görüntüsü bulunmazsa canlandırmalarıyla haber bültenlerinde hiçbir filtre ve kısıtlamaya uğratmadan, biraz daha reyting, biraz daha reklam yani dolayısı ile para için yayınlayabilmek de apayrı bir amaçsızlık ve vicdansızlıktır!

Kötülüğü yayıldıkça yayarak, her ayrıntısıyla aktararak onu normalleştirerek ve normalleştikçe çoğaltarak bu kötülüğü beslemekten başka bir şey yapılmış olmuyor. Bunun acı tarafı ise bunu alanında eğitimini almış, bilgi sahibi insanların sadece parasına para katmak için yapmaya devam etmesi...

Toplumsal düzenin yok olması, korku duygusunu topluma hakim olması, yardımlaşma bilincinin ortadan kalkması, sosyal iletişimin körelmesi, bozuk psikolojiler, endişeli insanlar, amaçsız yarınlar... Hepsi ve daha fazlası şimdi haberlerde!

 

Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Anasayfaya Dönmek İçin Tıklayın

Makale Yorumları

  • MFK02-01-2022 15:08

    Dikkat edilmesi lazım

  • Hasan28-11-2021 22:13

    İnsanın haber izleme okuma fikri bile içini ürpertir oldu gerçekten

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
istanbul oto gaz