Reklamı Geç
Özyurt Silah
Özyurt Silah
Özyurt Silah
Antiochia Gurme
Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Mail: meryemnurcan169@gmail.com

KENDİ ENGELLERİNİ AŞABİLMEK

KENDİ ENGELLERİNİ AŞABİLMEK…

Dünya Engelliler Gününü yeni kutlayarak farkındalık seviyelerimizi yükselttiğimiz bu haftada fiziki engellerine karşın dünyada izler bırakmayı başarmış birkaç örneğin yaşam hikayelerini sizlerle paylaşmak istedim.Bu isimlerin belki çoğunu biliyoruz fakat engeli bireyler olduklarını bilmiyoruz.Çünkü başarıları,engellerinden büyük olmuş. Hepsi engellerini aşmış,bahane bulmak yerine çözüm bulmayı seçmiş kimseler.Bu yaşam hikayelerinden kesitleri okuduğunuzda şunu fark edeceksiniz ki en büyük engel insanın kendisinden başkası değil…

“Aşık Veysel Şatıroğlu: Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, yedi yaşında çiçek hastalığından dolayı bir gözünü kaybetti.Engelli olması hiç bir zaman onu türkülerinden ayıramadı.Ülkesine unutulmaz eserler bıraktı…

Eşref Armağan :Doğuştan görme engelli bir ressamdır. Yazmayı ve resim yapmayı kendisi öğrenmiştir. Resimlerini yapacağı nesnelerin modellerini dokunarak algılayıp, yüzeylere aktarmaktadır. Eşref Armağan hakkında pek çok söyleşi ya da program yapılmıştır. Birçok araştırmaya da konu olmuştur. Resimleri de yurtiçi ve yurtdışında sergilerde yer almıştır.

Louis Braille (Kâşif): Doğuştan görme engelli bir ressamdır. Yazmayı ve resim yapmayı kendisi öğrenmiştir. Resimlerini yapacağı nesnelerin modellerini dokunarak algılayıp, yüzeylere aktarmaktadır. Eşref Armağan hakkında pek çok söyleşi ya da program yapılmıştır. Birçok araştırmaya da konu olmuştur. Resimleri de yurtiçi ve yurtdışında sergilerde yer almıştır.

Helen Keller (Yazar):Bebeklik çağından itibaren kör-sağır ve dilsiz olması, onu pek çok meslektaşından ayıran önemli özelliğidir. Engellerine rağmen başardıkları, onu efsanevi bir kişilik haline getirmiştir. Beş lisan bilen, bisiklet, kano ve yelkenli ile gezintiye çıkan, yüzen, satranç oynayan Helen Keller, yazdığı makaleler ve bir dizi kitapla kendisini engelli bireylere yardımcı olmaya adamıştır.

İnsanlar arasında adaletsizliklere savaş açan Helen Keller, buna rağmen insanın üretebileceğini, “Eğitim Her Engeli Aşar” inancı ile kendisi gibi kör ve sağırların eğitimle kimseye muhtaç olmadan yaşayabileceğini ispatlamıştır. Hem yazmış, hem konuşmuş ve herkese umut aşılayan konuşmaları ile destek olmuştur. Bu konuşmalarını da işaret dili ile yapmıştır.

Beethoven (Müzisyen):Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır olmuştur. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. 9. senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.Beethoven’in hayatı bize insan isterse işitme engelli olmasına rağmen besteler yapabileceğini ve bu alanda dünyaca tanınan eserler verebileceğini göstermektedir

Thomas Alva Edison (Bilim Adamı):Biz onu ampulü bulan adam olarak tanırız.İşitme engelli olması, onu umutsuzluğa sürüklemez ve bu onun yalnız kalarak yeni icatları için düşünmesine ve kendini geliştirmesine sebep olur.Böylece 2500'e yakın buluşa imza atar.Başarısız deneylerden sonra deneyleri bırakmasını söyleyen dostlarına: “Ben başarısızlığa uğramadım, 2000 tane tecrübem oldu.”

Stephen W. Hawking (Bilim Adamı):1942 yılında doğan Hawking, ALS hastasıdır; tedavisi mümkün olmayan bu hastalık sayesinde evrenin sırlarını anlatan kitaplara ve bilimsel çalışmalara imza atmıştır.Bu hastalıkta beyin sağlam kalmasına rağmen bütün vücut çöker. Başarı kültüründe “Beynin sağlam ise vücudunun neresi engelli olursa olsun, başarıyı yakalarsın” genel inancı, adeta Hawking’de

anlam bulur. Doktorlar birkaç yıl ömür biçmesine rağmen elli yıla yakın zamandan beri yaşam mücadelesine bilimsel çalışmaları ile devam etti Mart 2018 de yaşamını kaybetti .

Blunkent (İngiltere İçişleri Bakanı):İngiltere’nin ilk görme engelli içişleri bakanı olan Blunkent, 1947 doğumludur ve kamu alanında dini özgürlüklerden yana olmuş ve bakanlığı sürece bu konuda mücadele etmiştir.”

Umarım,tüm bu hayatları örnek alarak bizlerde hayatımızda ki fiziksel ve psikolojik her engeli aşabilir,hayata kalıcı izler bırakıp,hayır ve iyilikte yeni sayfalar açabiliriz.

Meryem Nurcan ŞİNİKOĞLU ÇÖMEZ

Whatsapp İhbar Hattı

Makale Yorumları

  • MFK02-01-2022 15:06

    İnşallah

  • Kalender06-12-2021 11:19

    ,?

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
istanbul oto gaz