Reklamı Geç
Samet İnşaat
Massima Çavuşoğlu Mobilya
Muhtarın Yeri
Görsem Anaokulu
Ömer Akın

Ömer Akın

Mail: dromerakin@hotmail.com

PROSTAT HASTALIKLARI

PROSTAT HASTALIKLARI :

Prostatla ilgili kamuoyunda, hemen herkesin bir kulak dolgunluğu vardır. Özellikle erkekler, bu konuda daha hassastır. 

Kabaca, halk diliyle anlatmaya çalışırsam, prostat; idrar kesesinin çıkış noktasında bulunan ve salgıladığı "mezi" dediğimiz bir madde ile, üremeye ve cinsel ilişkiye yardımcı, idrar yollarını koruyan, antibiyotik içerikli bir madde salgılayan ve aynı zamanda idrar tutmayı, idrarın kontrolünü sağlayan bir erkeklik bezidir. 50 Yaşından itibaren, yaklaşık olarak erkeklerin yarısı, prostatla ilgili şikayetlerden bahseder. 

Bunlar;
-idrar yapmada güçlük, 
- idrarın tazyikinde azalma, 
- gece sık idrara kalkma, 
- damla damla idrar yapma,  
- idrara  başlarken ve biterken zorlanma gibi şikayetlerdir. 
Bu şikayetler, iyi huylu prostat hastalıklarında olduğu gibi, kötü huylu, yani prostat kanserinde de olabilir. Kanseri ayırdederek, iyi huylu prostat hastalığından bahsetmeye devam edelim. 
Bu şikayetleri olan erkeklerin yarısında, prostat ilaçlarıyla fayda görebilmekteyiz.  Ne yazık ki, diğer yarısında ameliyat gerekebilmektedir.

Tabii prostat kanseri olduğunda, yaklaşım ve tedavi farklılaşır. 40 Yaş üzeri erkeklerde, en çok görülen 2 kanserden birisi prostat kanseridir. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bu durum böyledir. 
Prostat kanseri, genel olarak iyi seyirli, yavaş ilerleyen ve tedaviye iyi cevap veren bir kanser türüdür. Bu sebeple, teşhis edilmesi, özellikle de erken teşhis edilmesi çok önem arzeder. Prostat kanserini ve prostatın iyi huylu irileşmesini tespit etmek için; muayene, çeşitli görüntüleme yöntemleri ve bazı idrar ve kan tahlilleri yapmak gerekir. 40 Yaş üzeri erkeklerde, her yıl bu basit muayene ve tahlillerin yapılması gereklidir.
Unutmamak lazım ki, her nimetin bir külfeti vardır. Yıllarca faydasını gördüğümüz, idrar yolunu ve meni kanallarını enfeksiyondan koruyan, idrar tutmamızı sağlayan, cinselliğimize katkıda bulunan bu bezin, yaş ilerledikten sonra da bakımını ihmal etmememiz gerekiyor. Bunu yaptığımız takdirde, sağlıklı bir yaşlanma bizi bekliyor.

İyi huylu prostat büyümesinde, eğer ameliyat gerekiyorsa, kapalı ameliyat ilk seçenek olmalıdır. Bazı özel durumlarda (prostatın aşırı büyük olması) açık ameliyat daha uygun olabilir. Diğer alternatif ameliyat yöntemleri varsa da, bunların faydası, göreceli olarak daha azdır.

Son 15 yılda, prostat şikayetleri için geliştirilen ilaçlar sayesinde, ameliyat giderek azalmaya başlamıştır. Yine aynı zaman diliminde, gelişen yüksek teknolojili ameliyat teknikleri ile(Robotik cerrahi), prostat kanserinin cerrahi tedavisinde çok başarılı sonuçlar alınmıştır. Ameliyat sınırını aşan ilerlemiş vakalarda bile, ilaç ve radyasyon tedavisi ile son derece başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.
Bu bilgileri, halk sağlığı açısından, bazı temel bilgileri, topluma aktarmak ve konuya dikkat çekmek amacıyla aktardım. Tabii ki, daha detaylı bilgi ve gerekli işlemler için, en yakın hastanedeki bir "Üroloji uzmanı" ile görüşmek gereklidir.

Her uzvumuzdaki yaşlanma gibi, idrar yolları ve cinsel organlarımızdaki yaşlanmanın da sağlıklı olması mümkündür. Bunun yolu, kendi vücudumuza saygı duymak ve işin ehli hekimlere müracaat etmektir.
Hepimiz için, uzun, sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyorum.
Saygılarımla.

youtube

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş