Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Komagene
Güneylerr
Hatay Alo Böcek
İbrahim Karaömer

İbrahim Karaömer

Mail: avkaraomer@hotmail.com

Sağlık için Evde Kal Türkiye

Sağlık için Evde Kal Türkiye

Bizim başta kendi canımız olmak üzere, ailemizin toplumumuzun sağlığı, covid 19 virüsünün yayılmasını önleme adına yapabildiğimiz şey evde kalmaktır. 
Ancak onlar, yani sağlık çalışanları. 
Bu süreçte sağlık çalışanlarının haklarını ödemek mümkün değildir. 
Başta Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca olmak üzere Tüm Sağlık personelini  Bu Süreçte gösterdikleri performanstan dolayı tebrik ve takdir ediyorum. 
Yapılan bu fedakarlığın asla  Unutulmaması gerekir. 

Bu arada sağlık çalışanları memur ve işçi statüsü olmak üzere iki ayrı statüde istihdam edilmektedir. 

Bu iki sınıf arasında ücretlendirme ve sosyal haklar yönünden farklılıklar bulunmaktadır. 
Mesela;
Performans ücreti sadece memur çalışanına ödenmektedir. 
Halbuki işçi ve memur aynı riski taşımakta ve aynı mesaiyi paylaşmakta, aynı performansı göstermektedir. 
Sağlığımız için gayret eden her bireyin aynı emek ve mesaiyi, aynı riski, aynı performansı gösterdiğinin unutulmamalı, işçi statüsünde çalışan sağlıkçıların mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gerekir.

Sağlık Bamanımız tarafından açıklanan sağlık çalışanlarının performans ücretlerinin tavandan ödeneceğinin açıklaması yaşanan süreç için oldukça olumlu bir gelişmedir. Ancak performans ücretinin sadece memur çalışana ödenmesi eşitlik, risk kavramları düyünüldüğünde adil olmadığı açıktır. 

Sağlık çalışanları işçisiyle, memuruyla bir bütündür.

Sağlık çalışanları Korona virüs (Covid-19) salgınıyla her türlü riske rağmen sorumluluk bilinciyle, hayatlarından ödün vererek yaptıkları fedakâr mücadele gurur kaynağımız olmuşlardır. 
Bu mücadelede bütün risklere rağmen emeğini esirgemeyen sağlık çalışanlarının her tür haklarının ödenmesi, ödenmesi için ilgili yerlere duyurulması, bu konuda kamuoyu oluşturulması bir görev, bir vazifedir. 
Sağlık ve sağlık çalışanları konusunda sağlık bakanımızı duyarlılığından dolayı tebrik ediyorum. 
Ancak bir insan hele hele içinde bulunduğumuz bu zor şartlarda her şeyi düşünmesi mümkün değildir. 
Bize hatırlatmak düşer. 
Başta Ücret konusunda işçi memur eşitsizliğinin bir an önce çözüme kavuşturulması gerekir.  Çalışanların ve hastaların güvenliğini sağlayan güvenlik görevlilerinin, hastalarla ilk muhatap olan kayıtlarını yapan tıbbi sekreterlerin, hasta odalarını temizlerken her türlü enfeksiyon riski ile karşı karşıya olan temizlik işçilerinin, hastaların bakımı ve temizliğini yapan bakım işçilerinin, başta üniversiteler olmak üzere çalışan hemşire ve sağlık işçilerinin, hastanenin bakımı, tamiri ile ilgilenen teknik servis işçilerinin, Ağız Diş Sağlığı Merkezleri ve hastanelerde çalışan klinik destek işçilerinin ve her türlü olumsuz şartlarda ekip arkadaşları ile birlikte hastalara müdahale eden ve naklini yapan Ambulans şoförlerinin kısacası tüm sağlık işçilerinin bu süreçte ferakarlıklarının unutulmaması gerekir. Ayrıca şu süreçte gerek sağlık çalışanları üniversiteler ambulans sürücüleri, bakım elemanları,  hasta ile minimum temas ve ailelerine de risk taşımamaları adına 24/72 vardiya sistemini geçilmesi önem arz etmektedir.

Sağlık alanındaki  çalışanların aile hayatlarının olduğu unutmamaması gerekir. 
Rabbim Devletimize Milletimize Zeval vermesin. 
Evde Kal Türkiye.

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar