Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Yükseliş Koleji
Güneylerr
Altıneller Vestel
Cengiz YILDIZ

Cengiz YILDIZ

Mail: [email protected]

TARİHÎ BERLİN LİBYA ZİRVESİ

TARİHÎ BERLİN LİBYA ZİRVESİ..

Bir müddet yoğunluğundan ve şehir dışında olmam hasebiyle yazı yazamadım. Bugünkü köşe yazım; 12 devletin iştirak ederek, Libya'nın geleceğine yönelik bir karar alınması adına masaya oturmaları ile alakalı olacaktır 
Son zamanlarda Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanlığı ve değerli ekibi oldukça yoğun bir diplomasi hareketi yaparak, Türkiye devletinin aziz milletin menfaatlerinin korunması adına çalışmalar yaptıklarını hep beraber görüyoruz.
Tabii şu anda gündem Libya ve Libya'daki çatışmalar..
19 ocak 2020 tarihi itibariyle kalıcı bir ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması gayesi ile Almanya Başbakanının öncülüğünde ev sahipliğinde bir konferans bir çalışması başlatılmıştır.
Buradaki amacın; çatışmaların durdurulması, taraflar arasında bir güven tesis edilmesi her şeyden önemlisi Libya Devleti'nin toprak bütünlüğünü esas alacak bir Barış Antlaşması imzalatılması hedeflendiği adına olduğunu biliyoruz. 
Türkiye ve Rusya önceki haftalarda devreye girmiş ve akabinde Libya'da bir ateşkesin sağlanması yönünde oldukça yoğun bir çalışma yapmışlardı..Son anda "Hafter" denen halkına zulmeden, karşılığı olmayan bir darbeci komutan anlaşmaya yanaşmamış ve tabiri caiz ise masayı terk etmişti.  Benzeri sıkıntıların yaşanmaması ve bir an önce Libya' da barış'ın oluşturulması için 12 Devlet ve çok uluslu örgüt Berlin'de bir araya gelerek askeri çözümden çok, siyasi çözümde Barış çalışmalarının hızla devam ettirimesi adına bir kararı  varıldığı tarafimca gözlemlenmiştir. 
İstenilen somut bir netice çıkmadığı görülmüştür. Fakat çalışmaların aciliyetle bitirilmesi yönünde bir duruşun olduğu, zaman içerisinde barışın sağlanarak normallesmenin sağlanacağı liderlerin ifadelerinde anlaşılmıştır. 
Gönlümüz ve şahsen bu memleketin bir evladı olarak; etrafımızda dönen dolaplar da Türkiye'mize yönelik oynanan tüm oyunlarda, partiler üstü bir bakış açısıyla Türkiye'nin menfaatleri dikkate alınarak, hep beraber çıkarlarımızı koruyup Kollamak adına yerli ve milli bir duruşla samimiyetle kitlenmemiz, birlik ve beraberliğimizi korumamız, iri ve diri olmamız,  kuru hamasi, ülkemize zarar verecek söylemlerden şiddetle kaçınmamız olmazsa olmazımızdır. 
Allah yar ve yardımcımız olsun. "Coğrafya kaderdir" bakış açısıyla tüm ülkemiz lehine olan fırsatları değerlendirmek adına; "Vakit Türkiye ve; Türkiye'nin öncülüğünde Barış zamanıdır." Kalbi samimi duasıyla hepinizi Allah'a emanet ediyorum.

Saygılarımla Cengiz YILDIZ

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Yorum Yazın