Reklamı Geç
Diva Otel
OZART Yapı Sami Altınöz
Güneyler
Zeno Mobilya
Zülfiyar

Zülfiyar

Mail: [email protected]

Yeşiltömek Köy Okulu…

 

Yeşiltömek Köy Okulu…

 

Yeşiltömek Köyü, Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan ve geçimini bu uğraştan sağlayan şirin bir Anadolu köyü. Köyde çevre köylerin öğrencilerini de toplayan ortaokul, ilkokul ve anaokulu bulunuyor. Öğrencileri oldukça girişken, samimi, sıcakkanlı, özgüveni yüksek pırıl pırıl çocuklar. Belli ki, aile ve okul ortamı onlara güzel bir eğitim iklimi sağlamış.

MEB’in Eğitim Fakültelerine en büyük iyiliği müfredatı içine aldığı Topluma Hizmet Uygulaması dersidir. Bu dersle öğretmen adayları sosyal çevreye duyarlılık, toplumsal farkındalık oluşturmak için öğretmenliğin ilk egzersizlerini gerçekleştirirler. İçinde bulunduğu topluma aydın bir öğretmen edasıyla katkı sunmak isterler. Çıkardıkları işlerden büyük haz ve keyif duyarlar. Böylece mesleki normları ile çevresi arasında doğal bir bağ, aidiyet duygusu gelişiyor.

Topluma Hizmet Uygulaması, toplum yararına pek çok projenin uygulanması için bir fırsattır. Özellikle, bilgiye erişmek, sosyal yönünü geliştirmek için şehre göre biraz daha dezavantajlı olan köy okullarında daha bir anlamlı olmaktadır. Köydeki çocuğun kültürel yönünü güçlendirecek, okuma becerilerini geliştirecek kütüphanesinin olması, kitaplara ulaşması, sanat yönünü geliştirecek, müzikal etkinlikleri elde etmesi, merak duygusunu tatmin edecek fen laboratuarlarına erişmesi, kendini ifade edebilme becerisinde bir drama kültürünü yakalaması ne kadar paha biçilmez bir durumdur.

Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği olarak hâlihazırda onlarca projeye imza atıldı. Fen Bilgisi Öğretmenliği üçüncü sınıf ve ikinci sınıf öğrencileri dezavantajlı köy okullarında, kütüphane kurulması (8 adet), fen laboratuarı kurulması (3 adet), sanat atölyesi kurulması (3 adet), köy okullarının tamirat ve tadilatı, öğrencilere dönük drama etkinlikleri vesaire çalışmaları gerçekleştirdiler. Bu son çalışmamızın adresi Yeşiltömek Köy Okulu oldu. Seçimdeki etken öğrencilerinin özgüvenli, ailelerinin ilgili ve öğretmenlerinin özverili olmasıydı. Orada Yasinleri, Aselleri, Veyisleri tanımak istedik. Öğrenme ortamlarını ve eğitim iklimini yakından görmek istedik.

İlkönce Üniversite ve Valilik üzerinden İl Milli Eğitim Müdürlüğünden resmi yazışmalarla izinlerimizi sağladık. Öğrencilerimizle istişare ve planlamalar yaptı. Bu sene koordinatörlüğüme yirmi öğrenci tanımlanmıştı. Herbiri güler yüzlü, neşe ve enerji saçan bir şeyler üretmenin heyecanının dem ve damarlarına kadar hisseden pırıl pırıl gençler. Pandemi döneminin online eğitimi de bunaltmış, etkinlikler yapmak, minik kardeşleriyle tanışmak için can atan genç meslektaşlarım. Öğrenciler üniversite kampüsünde, şehirde bu projeye destek verecek gönüllülere ulaşmak için bir işbölümü yaptılar. Üniversite ve kampüsü adeta taradılar.

Zaman zaman neşeli haberlerle, zaman zaman da keyifsiz döndüler. Onların motivasyonunu kıracak eylem ve söylemeleri sönümleyip, tekrar denemelerini teşvik ediyorduk. Sonuçta, bu gayretin etkisiyle; dünya klasikleri, Milli Eğitim Temel eserleri, Türk roman, öykü ve masallarından oluşan 3000 kitaplı bir kütüphane, piyano, bağlama, keman, gitar, ritim sazı, flütlerden oluşan muazzam bir sanat atölyesi oluşmuş oldu. Şehrin hayırsever gönülleri bu güzel çalışmaya destek verdiler. Aksaray ve Sultanhanı Hanı Belediyesi, duvar panoları, kitaplığı, okuma masa ve sandalyeleri, duvarların boyanması malzeme ve öğrencilerimizin transferinde desteğini esirgemediler, güzel bir sinerji oluşmasına büyük katkı verdiler.

Geçtiğimiz pazartesi bölüm öğrencilerimizle kütüphane ve sanat atölyesi malzemelerimizi coşkuyla Yeşiltömek köyüne taşıyıp, okulumuzda tahsis edilen salona tek tek düzenledik. Okulumuz öğretmenlerinin gayretimize ortak olmaları bizleri mutlu etti. Hele öğrencilerimizin meraklı gözlerle yapılan çalışmaları seyretmesi, sorgulaması görmeye değerdi. Önümüzdeki hafta nasipse, mini bir teslim töreniyle Topluma Hizmet Uygulaması projemizin teslimatını yapacağız. İlgili olan tüm dostlarımızı çalışmayı yerinde görmeye davet ediyoruz.

Böylesine güzel bir çalışmanın ortaya çıkmasında emeği geçen tüm öğrencilerimizi, bize destek olan üniversite ve şehirdeki tüm gönüllü hayırseverlerimizi, desteğini esirgemeyen Aksaray ve Sultanhanı Belediyemizi, bizimle işbirliği ve koordinasyon içinde olan okul müdürü ve öğretmenlerimizi gönülden kutluyorum. Bu güzel eser hepimizin gururudur. Buradan topluma, iyi insanların, iyi vatandaşların, iyi üreticilerin ve iyi tüketicilerin yetişmesi dileğiyle daha nice güzel projelere imza atmak nasip olsun…

 

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Fima Oto Durmuş Yıkar