Reklamı Geç
Lufian
Efsane Midye
Altıneller Vestel
MEK Spor
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

AKDENİZ'İN KİLİT TAŞI LİBYA  

AKDENİZ'İN KİLİT TAŞI LİBYA  

 

* Akdeniz ve Ortadoğu'da olaylar bütün şiddetiyle devam ediyor. Küresel güçler

 Birbirine üstünlük sağlamak için her türlü hamleleri yapıyor. 

 

* Ortadoğu ve Akdeniz'deki kavga ve karmaşanın tek nedeni, enerji bakımından zengin petrol ve doğalgaz yataklarını ele geçirmektir. Ne yazık ki bu yüzden Ortadoğu ve Akdeniz'e kıyısı olan birçok ülkede iç savaş ve işgal yaşandı, milyonlarca insan öldü. 

 

* Küresel güçler Akdeniz'e en uzun kıyısı olan Türkiye'nin kıta sahanlığını hiçe sayarak Doğu Akdeniz'i parsel parsel paylaştılar. Türkiye tabiiki egemenlik hakkını kullanarak bu gasp olayına izin vermedi. Bölgeye petrol ve doğalgaz arama,  Sondaj ve sismik gemilerini gönderdi.

 

* Türkiye'nin Akdeniz'deki oyunu görerek, kendi sondaj ve sismik gemilerini yılar önceden alıp bu günlere hazırlıklı olması çok büyük bir stratejik bir hamledir. Çünkü Türkiye Doğu Akdeniz'de enerji aramaya karar verdiği zaman Dünyada petrol ve doğalgaz arama ve çıkarma işlemi yapan hiçbir şirket Türkiye ile antlaşma yapmadı. Sanki hepsi tek bir yerden emir almış gibi Türkiye' ye karşı boykot yaptı. 

 

 * Türkiye bu oyunu bozarak Kendi milli şirketi  (TPOA) Türkiye Petrolleri Anonim Ortalığı tarafından Doğu Akdeniz de Enerji arama faaliyetine başladı.Türkiye'nin Doğu Akdeniz egemenlik hakkını savunması başta Avrupa'nın şımarık çocuğu Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimini telaşa soktu. 

 

* Ege ve Akdeniz'de en büyük donanmaya sahip olan Türkiye'nin kolay lokma olmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Elbette bu günlere çok kolay gelinmedi. Türkiye'nin son 10 yıldır yerli savunma sanayisine yaptığı yatırımların değeri ortaya çıktı. Yerli savaş gemisi mil gem projesi Türk donanmasına ayrı bir güç ve değer kattı. Eğer Akdeniz'de sondaj ve sismik gemilerimiz sondaj çalışması yapabiliyor ise Türk donanmasının gücü sayesindedir.

 

* Türkiye Doğu Akdeniz'de Libya ile munazır ekonomik bölge antlaşması yapması büyük bir siyasi ve ekonomik stratejik başarıdır. Bu antlaşma, Akdeniz ve Ortadoğu'daki tüm oyunları bozdu. Başta İsrail ,Yunanistan, Mısır, Fransa ve Rusya bir anda siyasi anlamda bozguna uğradılar. 

 

* Bu siyasi bozgunu haz edemeyen İsrail Yunanistan Fransa Mısır, Türkiye ile mü nazır

Bölge antlaşması yapan meşru Libya hükümetini devirmek için darbeci  hafter yönetimine destek verdiler. Bu destekler silah militan ve paralı asker olarak bölgeye yansıdı.

Bu oyunu gören Türkiye Libya da meşru Hükümetine siyasi ve Askeri yardım yaparak hafter güçlerini bozguna uğrattı. Darbeci  Hafter güçleri bölgede büyük kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı  

 

* Türkiye'nin desteklediği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı ordular ilerleyişini devam ederek, Libya'nın liman kenti ve petrol ve doğalgazın transit geçiş noktası olan Sirte'yi kuşatması Fıransa ve Mısır gibi devletleri rahatsız etti.  Libya'nın doğusundan küstah sesler yükselmeye başladı.

 

* Mısırın darbeci başkanı Sisi,  hafter milislerinin alan kaybetmesi ve yenilgiye uğramasını engellemek için, Sirte kırmızı çizgimiz diye açıklama yaptı. Mısır ordusuna Libya sınırına yığınak yapması emrini verdi. Bunun anlamı Türkiye ye karşı akdeniz ve Ortadoğu'da kirli bir ittifakın birlikte hareket etiğini göstermektedir.

 

* Sisi'nin açıklamalarının hemen ardından. BAE ve Suudi Arabistan'ın destek açıklamaları da bölgede oynanmaya çalışan satrancın oyuncularını açığa çıkarttı. Önceden de bilinen Hafter'i besleyen BAE finansı bu açıklamayla resmen kendini ifşa etmiş oldu.

 

* Mısır'ın bu çıkışının arkasında yatan sebep ise Libya'nın tamamıyla özgür ve bağımsız bir yönetim sistemine geçmeye hazırlanıyor oluşu. Özellikle sahada hiç bir uluslararası dengeyi dinlemeyen bir Libya'nın oluşumu hem Körfez ülkeleri hem de Batılı devletler tarafından istenmezken, Türkiye'nin bu yönde bir yapı kurmaya katkı sağlaması, Libya'nın geleceğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. 

 

* Akdeniz ve Ortadoğu'da uluslararası hiçbir plan ve proje Türkiye'nin onayı olmadan gerçekleşemez. Böyle bir plan yada proje Türkiye'nin dışında olsa bile ölü doğmuş bir bebek gibi olur. 

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Abone Ol HİT