Reklamı Geç
Bulut Oto Cam
Teras Acua Otel
Seral İnşaat
Samandağ Hastanesi
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: muallimosman01@hotmail.com

ANNE - BABA SEVGİSİ ALLAH SEVGİSİDİR

 

ANNE - BABA SEVGİSİ ALLAH SEVGİSİDİR

 

Hayata gözlerini açan her insan, bir anne ve bir babaya mensup olarak doğar. Küçük ve güçsüz bir varlık olarak dünyaya gelen insan, anne ve babasının himayesinde ve onların omuzları üzerinde büyür. Bu nedenledir ki; her insanda mutlaka anne ve babasının emeği ve hakkı vardır.

Çocukların doğumundan itibaren onların büyümesinde, yetişmesinde, anne ve babaların çocuklarına karşı besledikleri sevgi, şefkat ve merhametin derecesini ve miktarını tayin ve takdir etmek imkansızdır. Bu konuda onların çektiği sıkıntıların ve zahmetlerin sınırını tesbite imkan yoktur. Her anne ve babada var olan çocuk sevgisi; Cenâbı Allah’ın insana bahşettiği rahmanî bir lütuftur!.. Ailede anne ve babalar, çocuklar için; akıldır, düşüncedir, histir, heyecandır, sevgidir, ümittir, düzen ve intizamdır. Onlar; çocukları için cisimlenmiş birer modeldir!.. Kalblerin derinliklerine kadar nüfuz eden birer hayat ve sevgi nurudur!.. Doğruları gösteren bir mürşid, yolunu aydınlatan bir kandildir!.. Ailede baba; çarenin kapısı, anne ise; şefkatin, sevginin ve merhametin kucağıdır. Bizler, hayatımızın büyük bir bölümünde, onların tebessümleriyle gülmüş ve neşelenmişizdir, anlamlı bakışları ve sözleriyle hatalarımızı ve kusurlarımızı düzeltip, kendimize çeki düzen vermişizdir!.. Öyle değil mi!..

Bizim için onlar ne zahmetler çektiler, ne çetin hadiselerle karşılaştılar, ve onlarla nasıl mücadele ettiler, nasıl pençeleştiler, ne kadar çok zahmetlere ve sıkıntılara katlandılar!.. Bizler için ne çileler çektiler!... Bizler için kaç geceler ağlayıp, inlediler ve göz yaşı döktüler!... Bizim ağlamalarımızı dindirmek için kaç geceler uykusuz kaldılar, yorgun ve bitkin düştüler!... Merhametleriyle ve sevgileriyle ve şefkatleriyle bizlere kaç kereler kol kanat gerdiler, yemeyip, yedirdiler, giymeyip giydirdiler, içmeyip içirdiler!… Bunları hiç düşündünüz mü?.. Bir düşünün bakalım!..

İşte; doğumumuzdan itibaren bizleri besleyen, büyüten, yetiştiren ve terbiye eden anne ve babamızın bizlerin üzerindeki hakları ödenemeyecek kadar çoktur. Bu nedenledir ki; Yüce Allah, kendisine ibadet etmeyi ve anne ve babaya itaat etmeyi ve onlara iyilikte bulunmayı farz kılmıştır. Onlara kötü davranmayı kötü söz söylemeyi ise men etmiştir. Rabbimiz Allah Ana- Baba hakkında şöyle buyurur: “Rabbiniz, yalnızca kendisine ibadet etmenizi ve anne ve babanıza iyilik etmenizi emreder. Eğer o ikisinden biri veya her ikisi senin yanında (sen hayatta iken) ihtiyarlarsa, onlara karşı ‘Öf’ bile deme! Onları azarlama! Onlara daima güzel söz söyle ve onları himayen altına al ve şöyle de: ‘Ey Rabbim, onlar, beni küçük iken büyüttüler ve terbiye ettiler, sen de onlara merhamet et!” (İsra-23,24)

Bu nedenledir ki; insanın Allah’a iman ve ibadetten sonra dünyada hürmet göstereceği ve iyilikte bulunacağı ilk varlık; anne ve babasıdır!.. Zira onlara gösterilen her itaat ve saygı Allah’a gösterilmiş demektir. Onlara yapılan her iyilik ve yardım Allaha yapılmış demektir. Allah katındaki ecir ve mükafatı da o derece büyüktür. Cennet onların rızalarını almakla elde edilir. Anne ve babasının hukukunu hiçe sayan, onlara merhametsiz davranan, onlara eziyet eden bir evladın Allah katındaki cezası ve azabı ağırdır. Bir gün peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselam, ashabıyla otururlarken, şöyle söyleyip duruyordu; “Burnu sürtülsün!.. Burnu sürtülsün!.. Burnu sürtülsün!..” Orada bulunanlardan biri dayanamayıp sordu: “Kimin burnu sürtülsün Ey Allah’ın Rasûlü?” Peygamberimiz buyurdular ki; “Anne ve babasından her ikisi veya biri yanında ihtiyarlığa ulaştığı halde, onlara merhamet göstermeyip Cennete giremeyenlerin.” Bir muharebe öncesinde bir genç, peygamberimize gelerek kendisinin de cihad’a katılması için izin istedi. Peygamberimiz evinde kimlerin olduğunu sordu. O da, yaşlı anne ve babasından başka kimsesi olmadığını söyledi. Peygamberimiz de ona şöyle buyurdu: “Sen evinde kal ve onlara hizmet et. Onlara hizmet de bir cihattır.”

Öyleyse sevgili dostlar, bir mümin olarak bizler de anne ve babalarımıza gereken hürmeti ve iyiliği göstererek onların rızasını ve duâsını, Rasbbimizin de rızasını ve mükafatını kazanalım. Bizler, batılılar gibi sadece yılda bir gün değil, her gün ve her an ve özellikle mübarek gün ve gecelerde ve bayramlarda anne ve babalarımızı analım, onları arayıp soralım, ziyaret edelim, varsa ihtiyaçları elimizden geldiği kadarıyla giderelim. Onları her ziyaretimizde mutlaka bir hediye ile gidelim.Hiçbir şey yapamasak dahi güzel bir tebessümle hal ve hatırlarını sorarak güzel bir temenni ve dua ile gönüllerini alalım.. (muallimosman)

youtube

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Hit Abone Ol