Reklamı Geç
kurban diyanet
Antakya Kuru Temizleme
Ceviz Ticaret
Asi Künefeleri
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: muallimosman01@hotmail.com

ARKADAŞ DOST ve AKRABA İLİŞKİLERİ İYİ OLURSA İNSAN HUZURLU ve MUTLU OLUR

 

ARKADAŞ DOST ve AKRABA İLİŞKİLERİ İYİ

OLURSA İNSAN HUZURLU ve MUTLU OLUR

İnsan, dünyada ne kadar güçlü ve kuvvetli, ne kadar zengin ve varlıklı olursa olsun hayatının idamesinde huzurlu ve mutlu olabilmesi için mutlaka başkalarının yardım ve desteğine, ilgi ve alakasına ve sevgisine ihtiyacı vardır. Ve insan; arkadaş, akraba ve dostlarıyla kurduğu güzel ilişkiler sayesinde güvenli, huzurlu ve mutlu olur.

Zira Yüce Allah Kur’anda: “Mü’minler ancak kardeştir.” buyurarak bütün mü’minlerin birbiriyle kardeş olmalarını emrederken başka bir ayette; “Muhakkak ki Allah, adaletli, iyiliği ve yakınlara yardım etmeyi emreder…” (Nahl-90) buyurarak, tüm insanların birbirine karşı adaletli olmayı, iyiliksever olmayı ve yakınlara yardım etmeyi emrederek arkadaş, akraba ve dostlarla olan ilişkilerde insanî bağların kuvvetlendirilmesini ister. Ve Yüce Allah Kur’anda başka bir ayette: “Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. Birbirlerine iyiliği emrederler ve kötülükten uzaklaştırırlar.” (Tevbe-71) buyurarak birbirine dost olan, arkadaş olan, kardeş olan ve akraba olan insanların her zaman birbirlerine iyilikleri tavsiye etmelerini ve birbirlerini kötülüklerden korumalarını öğütler. Zaten bu vasıfta olanlar birbirine dost ve akrabadır, arkadaş ve kardeştir.. Bu nedenle Rabbimiz Allah, akrabalığa, kardeşliğe ve dostluğa büyük önem verir.

Kardeşlik, dostluk ve akrabalık; gönül ve sevgi işidir, iman ve güzel ahlak işidir. Arkadaşlıkta, kardeşlikte, dostlukta ve akrabalıkta sevgi, samimiyet ve dürüstlük çok önemlidir. Riyayı ve ihaneti asla kabul etmez. Arkadaşlıklar, akrabalıklar ve dostluklar; menfaate ve çıkara dayalı da olmamalı.. Çünkü, çıkar ve menfaata dayalı arkadaşlıklar, dostluklar ve akrabalıklar kısa ömürlü, bereketsiz ve feyizsiz olur.

Bu nedenle; dost ve arkadaş olanlar, akraba ve kardeş olanlar birbirine karşı daima dürüst ve samimi olmalıdır. Birbirlerini Allah için sevmeli ve birbirine Allah için hürmet ve ikramda, iyilik ve yardımda bulunmalıdır. Kardeşlik, dostluk ve akrabalık bağları ancak bu şekilde devamlılık arzeder. Eğer insan Allah katında sevilen biri olmak istiyorsa; kardeşlerini, dostlarını ve akrabalarını sevmeli ve onlarla olan güzel ilişkilerini daim eylemeli. Onların Hak ve Hukukunu, şeref ve haysiyetini en az kendisininki kadar aziz bilip korumalı ve saygı göstermeli. Arkadaş, akraba ve dostluk ilişkileri Allahın öğütlerine ve rızasına uygun olursa feyizli ve bereketli olur.

Arkadaşlar, dostlar ve akrabalar; iyi ve kötü günlerinde birbirlerinin yanında olmalı, birbirlerinin sevinçlerini, üzüntülerini ve sorunlarını paylaşmalı ve birbirlerine maddi ve manevi yönden destek ve yardımcı olmalıdırlar. Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurur: “Her kim, müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim Müslüman kardeşinin bir sıkıntısını giderirse, Allah da o kimsenin bir sıkıntısını giderir. Kim, bir Müslüman kardeşinin ayıp ve kusurunu örterse, Allah da kıyamet günü O kimsenin ayıp ve kusurunu (günahını) örter.”

Dinimizde arkadaşlıkları, kardeşlikleri, dostlukları ve akrabalıkları daim kılan ve insanları birbirine yaklaştıran pek çok önemli günler vardır. Müslümanlar bu özel günlerde arkadaş, dost ve akrabalarını ziyaret ederek ve hediyeleşerek dostluklarını ve ünsiyetlerini artırmalı. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Kandil geceleri, düğünler, cenazeler, davetler, Ramazanda iftar davetleri bunlardan bazılarıdır. İnsan yaratılış gereği hem sevincini hem üzüntüsünü birileriyle paylaşmak ister, sevinçli günlerinde de sıkıntılı günlerinde arkadaşlarını, dostlarını, akrabalarını yanında görmek ister, bunu bekler ve umar. O bakımdan bizler her zaman arkadaş, dost ve akrabalarımızın iyi ve üzüntülü günlerinde yanlarında olmalıyız. Onların sevinçlerini ve üzüntülerini paylaşmalıyız, onlara maddi ve manevi yönden destek ve yardımcı olmalıyız. Bu güzel davranışları telefonlaşarak da ilişkilerimizi ve irtibatımızı devam ettirmeliyiz ki, bu en zayıf olanıdır.. Arkadaşlarımızın ve dostlarımızın ve akrabalarımızın ufak tefek hatalarını hoş görmeliyiz ve affedici olmalıyız. Dost ve akrabalarımızı zaman zaman davet ederek onlara ikramda bulunmalıyız, sohbet etmeliyiz. Onlarla olan güzel ilişkilerimizi dâim kılmalıyız ve feyizlendirmeliyiz. İmanınız kavi, ameliniz sâlih, arkadaşlığınız ve dostluğunuz güzel, ömrünüz feyizli ve huzurlu olsun! - muallimosman

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
kurban diyanet