Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Görsem Anaokulu
Görsem Anaokulu
BEH Yapı Ali Behzadi
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: muallimosman01@hotmail.com

BU DÜNYADAN HEPİMİZ SORUMLUYUZ

BU DÜNYADAN HEPİMİZ SORUMLUYUZ

 

Yapılması gereken bir işin yapılmayı ve o işin sonucunu üstlenmeye ‘Sorumluluk’ denir. Ve Yüce Allah Kur’anda: “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat:56) buyurduğu gibi tüm insanlar Allaha kul olma sorumluluğunda yaratılmıştır. Ve Rabbimiz Allah insana; akıl, tefekkür, ilim, irade ve çeşitli meziyetler ve sayısız nimetler verererek insanı bu sorumluluğu üstlenebilecek donanımda yaratmıştır. İnsan önce kendisini yaratan Rabbine karşı sorumludur. Sonra kendisine, ailesine ve çevresine karşı sorumludur. Ama bütün bu sorumlulukların hepsi genelde Allaha karşı sorumluluktur.. Ve insan sorumluluklarını ne kadar yerine getirirse o kadar fayda görür. Dünyanın huzur ve güveni de o değerde olur. Çünkü bu dünyadan hepimiz sorumluyuz.

Bu sorumlulukların bir kısmı zorunludur, bir kısmı da insanın bireysel istek ve tercihine bağlıdır. Ama mutlaka her sorumluluğun ve her eylemin bir bedeli ve karşılığı vardır. Mesela; kırmızı ışıkta durmak zorunlu bir sorumluluktur. Durmazsanız ceza ödersiniz veya kaza yaparsınız ve zararını da önce siz görürsünüz!. Mesela; insanın gıybet etmemesi hem Alllaha karşı, hem de topluma karşı zorunlu ahlakî bir sorumluluktur. Mesela; insanın kendisini ve ailesini geçindirmesi bir sorumluluktur, ama bunu hangi işle yapacağı ise isteğe bağlı bir sorumluluktur. Ama şu bir gerçektir ki, insan yaptığı her şeyden ve her oluşumdan taşıdığı sorumluluk kadar sorumludur.. Mesela bir beldede hava kirliliği artıyorsa bu olumsuzluktan herkes yaptığı yanlışlar kadar sorumludur. Ve her insan yaptıkılarının karşılığını, sonucunu; iyilik ve kötülük, mükafat veya ceza ve azab olarak mutlaka görür. Bu konuda Rabbimiz Allah bizi şöyle uyarmaktadır: “Her kim zerre kadar iyilik yapmışsa onun karşılığını muhakkak (iyilik olarak) görür, kim de zerre kadar kötülük yapmışsa o da onun karşılığını (azab olarak) görür" (Zilzâl:7-8) . Yapılan her iyi ve doğru olan şey; güzel bir sorumluluk örneğıi olduğu gibi yapılan her kötü ve yanlış da kötü bir sorumluluk örneğidir. Kötü sorumluluklar için genelde; “Sorumsuzluk” ifadesi kullanılır. Yapılan yanlışlar ve kötülükler birer sorumsuzluk olduğu gibi onu yapanlara veya o kötülüklere ve yanlışlara rıza göstermek veya duyarsız olmak da bir sorumsuzluktur. Mesela; zulmetmek bir sorumsuzluktur, ama zulme veya zâlime rıza göstermek, seyirci kalmak da bir sorumsuzluktur. Havayı ve suyu kirletmek bir sorumsuzluktur. Ama bunu yapanlara veya suyun kirli kalmasına duyarsız olmak da bir sorumsuzluktur... Çünkü bu sorumsuzlukların acısını ve zararını tüm insanlar çekmektedir. Öyle değil mi?.. Bu günlerde yaşadığımız Korona virüs salgın hastalığı gibi.. Sel ve Su baskınları gibi.... v.s..

Bu nedenle Rabbimiz Allah müminlerin birbirlerine karşı sorumluluğnu şöyle tanımlar: “Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. Onlar birbirlerine iyiyi tavsiye ederler ve kötülükten sakındırırlar..” (Tevbe-71) işte sorumluluğun ilkesi budur. Bugün bu ilkeye uyan kaç müslüman, kaç insan var acaba? Bunu bir düşünün bakalım! Bence bir elin parmaklarının sayısı kadar azdır. Eğer herkes sorumluluklarını bilseydi ve tam olarak yerine getirseydi, bu kadar belalar, musîbetler ve hastalıklar bu müslüman toplumun ve diğer insanların başına gelir miydi!.. Şunu da hatırlatmak isterim. “Bana değmeyen yılan bin yaşasın” diyerek sorumluluktan kaçanlar bilsinler ki, o yılan bir gün gelir mutlaka onu da sokar!.. Bu nedenle peygamberimiz bir hadisinde: “Bir kimse kendisi için arzu ettiği (iyi) şeyleri diğer kardeşleri için de arzu etmedikçe gerçek mümin olmaz.” buyurduğu gibi birer mümin olarak birer insan olarak, hepimiz birbirimizden sorumlu olacağız ki, iyiyi, doğruyu ve huzuru birlikte bulalım ve yaşayalım.. Çünkü hepimiz aynı dünyadayız. Ve heppimiz bu dünyadan sorumluyuz. Bilmeliyiz ki; dünyada yapılan ve yaşanan her güzellik olumlu olarak mutlaka bize de yansır. Ve yine dünyada yapılan ve yaşanan her kötülük ve her sorumsuzluk muhakkak olumsuz olarak bize de yansır. Bunu unutmayalım. Ve Rabbimiz Allah Kur’anda: “O Allah, hanginizin daha güzel iş yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır.” (Mülk-2) buyurduğu gibi bu dünyada daima güzel ve faydalı işler yapmakla yükümlü ve sorumlu olduğumuzu bilelim ve bu sorumluluk bilinci içinde hareket edelim ki; hem kendimiz hem de çevremizdeki tüm insanlar huzurlu, sağlıklı ve mutlu olalım!. Hem Rabbimiz bizden razı olsun, hem de bizler birbirimizden razı ve memnun olalım. (muallimosman)

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar