Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Rıcco Junıors
Ceviz Ticaret
Altıneller Vestel
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: muallimosman01@hotmail.com

Çirkin Ve Kötü Sözler Den Uzak Durun

 

 

 

 

 

 

 

Çirkin Ve Kötü Sözler Den Uzak Durun,

İyi Ve Güzel Sözler Söyleyin Ki ,

Toplumda Barış Ve Huzur Olsun

 

Yüce Allah, insan onurunu ve haysiyetini zedeleyen çirkin ve kötü sözleri zemmeder, yasaklar ve günah sayar. Doğru, temiz, iyi, güzel ve faydalı sözleri över ve öğütler.

Yüce Allah Kur’anda şöyle buyurur: “Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğru söyleyin! Böyle yaparsanız Allah işlerinizi düzeltir ve günahlarınızı bağışlar.” (Ahzab-70) Allah gıybeti ve sui zannı haram kılmıştır.

Sevgili Peygamberimiz de bir sözünde şöyle buyurur: “Allah’a ve ahiret gününe inanan kimse, ya hayır (faydalı söz) söylesin, ya da sussun!”

 

İnsan, duygu ve düşüncelerini, istek ve arzularını, dilek ve temennilerini çoğu kez konuşarak ifade eder. Bu nedenle herkes konuşur. Ama mühim olan; ne konuşulduğu ve hangi sözlerin sarfedildiğidir. Öyle sözler vardır ki; insan onurunu rencide eder, insanlar arasında kin ve düşmanlığa neden olur. İnsanı belaya ve felakete sürükler.

Bu nedenle insan; aklına gelen her sözü söylememeli, aklına gelen her şeyi konuşmamalı, kötü, kırıcı ve çirkin sözlerden uzak durmalı. Peygamberimiz bir gün arkadaşlarıyla otururken: “Ana-babanıza küfretmeyin! Ana-babanıza küfretmeyin!” dedi ve bunu tekrarladı durdu. Sahabeden biri söze girerek; “Ey Allah’ın Rasulü! İnsan kendi ana-babasına küfreder mi?” dedi.

Peygamberimiz buyurdu ki; "Bir kimse birisinin ana-babasına söver, o da karşılık olarak onun ana- babasına söver. Böylece o kimse kendi ana-babasına sövmüş olur." buyurdu. Müslüman, özellikle küfürlü, hakaret içeren ve alaycı sözlerden sakınmalıdır. Zira en tehlikeli sözler bu sözlerdir. Bazen bilerek veya bilmeyerek kullanılan öyle sözler vardır ki, çoğu tehlikeli ve günahtır.

İnsanı günaha ve küfre götürenleri çoktur... Bunların birçoğu kul hakkına tecavüzdür ve Cenab-ı Allah’ın azabını gerektiren tehlikeli sözlerdir... “Allah belanı versin!”, “Allah canını alsın!”, “Allah seni kahretsin!”, “Canın çıksın! “Sürüm sürüm sürünesin!”, “Canın cehenneme!”, “Salak herif!”, “Aptal insan!”, “Geri zekalı!”, “Domuz suratlı!”, “Ben Allah-mallah tanımam!”, “Allah da gelse seni elimden kurtaramaz!” “ “Buraya Allah uğramaz!” , “Seninle cennete bile gitmem bunu Allah yazdı ise bozsun!.. v.s.

 

Bir kızgınlık, bir öfke ve bir husumet neticesinde söylenen ve insan onuruna yakışmayan ve Allahın rızasına uymayan sözlerin hepsi insan için tehlikelidir. Bunlar insanı günaha ve küfre ve dolayısıyla cehennem ateşine sürükleyen sözlerdir.

Allah korusun! İnsan, farkında olmadan söylediği bu tür kötü çirkin ve haram sözler nedeniyle iffetsiz ve imansız olarak gidebilir. Kendini cehennem ateşinin içinde bulabilir. Bu nedenle insan, mutlaka kötü, çirkin ve haram sözlerden uzak durmalıdır.

 

Maalesef günümüz insanlarının pek çoğu aklına gelen her şeyi konuşuyor. Aklından geçen her şeyi ölçmeden, tartmadan, düşünmeden söylüyor. Sözün nereye gittiğini, ne getireceğini düşünmüyor.

İyi mi, kötümü. düşünmüyor. Helal mı, haram mı demiyor.

Faydalı mı zararlı düşünmüyor.

İnsanları incitir mi incitmez mi, hesap etmiyor. Allah razı olur mu, olmaz mı? demiyor..

Maalesef insanların çoğu sadece nefislerini ve kendilerini tatmin için konuşuyor. Halbuki kalbinde Allah inancı taşıyan her insan konuştuğu sözleri iyi seçmek zorunda.. Allahın razı olmadığı, insanları inciten ve onlara zarar veren sözlerden kaçınmak zorunda.

Ve mümin olan her insan Yüce Allahın Kur’anda: “Kim zerre miktarı iyilik yaparsa mükafatını görecektir, kim de zerre miktarı kötülük yaparsa cezasını görecektir.” (Zilzal-7,8) buyurduğu ayeti tefekkür ederek, konuştuğu her sözün ve yaptığı her davranışın hesabını bir gün mutlaka Allah’a vereceğini bilmeli ve konuşacağı her sözü düşünerek, tartarak ve seçerek konuşmalı.

Allah’ın rızasına uygun olup olmadığına bakarak konuşmalı. Daima sözün güzelini, iyisini, doğrusunu, temizini ve faydalısını seçerek konuşmalı ki, toplumda barış, kardeşlik ve huzur olsun.

Bu bağlamda insan; kalbini ve dilini kirleten, kendisini, yakınlarını, dostlarını ve çevresindeki insanları inciten ve üzen, insanı günah bataklığına iten ve cehennem ateşine sürükleyen her türlü kötü, çirkin zararlı ve haram sözlerden uzak durmalı ve sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselamın: “Her güzel söz sadakadır” müjdesini aklında tutarak daima güzel ve faydalı, iyi ve doğru sözler söyleyerek hem insanların takdirini hem de Allahın rızasını ve sevgisini ve mükafatını kazanmalı.

Muallim Osman

 

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar