Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Rıcco Junıors
BEH Yapı Ali Behzadi
Görsem Anaokulu
Hidayet Şişkin

Hidayet Şişkin

Mail: hidayetsiskin@hotmail.com

ÇOCUĞUNUZU ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN KORUMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

 

ÇOCUĞUNUZU ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN KORUMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

 

Sevgili okuyucularım bir tatil günüde daha hepinizi saygıyla selamlıyor, her şey gönlünüzce olmasını temenni ediyorum. Bugün sizlerle zararlı alışkanlıklar üzerine kısada olsa ilginizi çekeceğini umduğum birkaç husus paylaşacağım inşallah.

 

Son zamanlarda toplumumuzun her kesimden insanını bir şekilde etkileyen bağımlılık hastalığı ile mücadelede biz ailelere düşen görevlerden söz etmek istiyorum.

Çocuğumuzun bir gün bağımlı olmasını istemiyorsak:

Stresle nasıl başa çıkacağı konusunda çocuğumuza iyi bir model olmalıyız.

Çocuğumuzun cebine ihtiyacından fazla harçlık koymamalıyız.

Hatalarında affedici olmalıyız. Ayrıca hatalarını düzeltme görevini ona vererek bireysel sorumluluğunu üstlenmesine yardımcı olmalıyız.

Spor ve sanatla ilgilenen çocukların özgüveni yüksek olur ve genelde zararlı alışkanlıklardan uzak durular.

Çocuklarımızla birlikte nitelikli zaman geçirmeliyiz.

Çocuğumuzla aramızda güçlü bir bağ olmasına özen göstermeliyiz.

Hayır demeyi çocuğumuza öğretmeli, ona hayır deme alışkanlığı kazandırmalıyız. Zararlı alışkanlıklara bulaşanlar genellikle HAYIR diyemeyen bireyler olduğunu bilmenizi dilerim.

Aile kurallarımız olmalıdır. ( Hava kararmadan evde olmak gibi) Bu kuralları haftalık, aylık aile toplantıları yaparak aile içi demokrasinin işletilmesinide sağlayarak oluşturmalıyız.

Sabah kahvaltısında ve akşam yemeğinde bütün aile bir arada sofrada olmalıdır. Böylece güne başlarken ve günün sonunda onların psikolojik ve fiziki durumlarında gözlemlemiş oluruz.

Arkadaş çevresini bilmeli, çocuğumuzun arkadaşlarının aileleriyle görüşerek onları yakından tanımalıyız.

Biz ve çocuğumuz sosyal sorumluluk projelerine katılmalı, toplumun yararına faaliyette bulunan dernek ve vakıfları takip etmeli gerekirse aktif üye olmalıyız. Böylece bir guruba mensup olarak psikolojik açıdan kendimizi güçlü hissederiz.

Bağımlılığa başlamada akran ve arkadaş çevresini en etkin ve baskıcı güç olduğunun farkında olmalıyız.

Sevgili okuyucular çocuğumuza küçük yaşlardan itibaren, sigara, alkol ve madde kullanımının zararlarından sohbet sırasında veya televizyonda gördüğümüz bir haber v.b vesilesiyle kendini nasıl koruyacağını anlatmalıyız. Bunu yaparken merak uyandırmamalı, bu konuşmayı yapmadan önce gerekirse uzmanlardan bilgi almalıyız. Kaş yaparken göz çıkartıp, çocuğumuzda merak uyandırabiliriz. Merakta zararlı alışkanlıklara başlamada en büyük etkenlerden biridir.

Çocuğumuzla konuşmaya başlamadan önce doğru kaynaklardan bilgilerimizi artırmalı ve ona bağımlıkların zararları konusunda yaşına uygun bilgi vermeliyiz.

Kısa ve net cümleler tercih edilmeli, kafasını karıştırıcı ayrıntı içeren özendirici tasvir ve benzetmelerden uzak durmalıyız.

Çocuğumuza sorular yönelterek sohbete onunda dâhil olmasını sağlamalıyız. Fikrini, ne hissettiğini, ne bildiğini sorabilirsiniz.

Çocuğunuzla anne ve baba ayrı ayrı konuştuğunuz gibi tüm aile bir arada olduğunuzda da konuşabilirsiniz.

Sevgili okuyucularım,

Bütün bu bilgilerin daha ayrıntısına ulaşmak istiyorsak Türkiye Yeşilay Cemiyetinin www.tbm.org.tr adresini ziyaret ederek ebeveynler için hazırlanan içerikleri incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca Yeşilay’ımızın www.yesilay.org.tr ve www.yedam.org.tr adreslerinde de hepimize hitap eden faydalı projeler çalışmalar ve içerikler olduğunu arz eder, sevdiklerinizle birlikte bağımlıklardan uzak sağlıklı mutlu bir yaşam sürmenizi dilerim. Eyvallah.

Hidayet ŞİŞKİN

 

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
kurban diyanet