Reklamı Geç
Massima Çavuşoğlu Mobilya
Vadi
Lufian
Özyurt Silah
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: muallimosman01@hotmail.com

DOSTU ALLAH OLANIN DOSTLUĞU GÜZEL OLUR

 

DOSTU ALLAH OLANIN DOSTLUĞU GÜZEL OLUR

 

İnsan birçok üstün meziyetlerle ve nimetlerle donatılmış olsa da dünyevi ve uhrevi saadeti için mutlaka birilerinin ilgisine, sevgisine, yardımına, desteğine ve dostluğuna ihtiyacı vardır. İnsanın varlığı, huzuru ve saadeti dostlarının varlığı ile kâimdir. Mesela; Anne bir dosttur, baba bir dosttur, kardeşler birer dosttur, evlatlar birer dosttur, akrabalar birer dosttur. Sonra yüreği sevgi ve merhamet dolu olan herkes birer dosttur. Ama biliniz ki, insanın en güzel ve en kadîm dostu âlemlerin rabbi olan Yüce Allah’tır. Bazen insan öyle yalnız kalır, öyle çaresiz kalır ki, hemen en kadim dostu olan Rabbine yönelir, O’nunla selamlaşır, duâlaşır, sohbetleşir.. Derdi ve sıkıntısı varsa onunla paylaşır. Ve Rabbini güzel bir dost olarak hemen yanında bulur veya Rabbi ona güzel bir dost gönderir. Ve Allah bu konuda bize şu müjdeyi verir: “Allah, sizin düşmanlarınızı (sıkıntınızı) çok iyi bilir. Allah dost olarak da yardımcı olarak da size yeter.” (Nisa-45)

Peki kim dosttur? Dost: iyi ve kötü gününde senin yanında olabilendir, senin sevincini ve mutluluğunu, üzüntünü ve sıkıntını paylaşabilen ve destek olabilendir. Seni aldatmayan ve sana ihanet etmeyendir. Sen gitmediğin halde sana gelebilendir, iyiliklerini takdir edip kusurlarını ve hatalarını örtendir, iyilikleri tavsiye eden, kötülüklerden, haramlardan ve günahlardan koruyan ve sakındırandır.(Tevbe-71) İşte, insan böyle kimseleri dost edinmeli ve kendisi de böyle dost olmalıdır. Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed ile Hz.Ebu Bekir’in dostluğu böyleydi. Rabbimiz o ikisinin dostluğunu Kur’anda örnek vermiştir. O ikisinin Hicret hadisesini hatırlayın! O yolculukta mağarada ikisi dinlenirken Peygamberimiz başını Ebû Bekir’in dizine koyarak uyuya kalmıştı. Bir ara Ebu Bekir bulundukları yerde bir delik gördü ve o delikten gelebilecek bir yılan veya akrep uyuyan peygamberimizi sokmasın diye o deliği ayağıyla kapatarak canını dostuna feda edecek kadar vefalı bir dosttu. En zor gününde peygamberimizin yanında hep o vardı. Hz.Haticeyi düşünün! O da peygamberimizin hem eşiydi hem de en vefâlı bir dostuydu. Onlar birbirine güzel dost idiler. Çünkü onlar gerçekte Allah dostu idiler. İşte dostu Allah olanların dostluğu böyle güzel ve feyizli olur. Hz.Ali bir sözünde şöyle der: ”Dost edinmeye bakın. Çünkü dostlarınız sizin için dünya ve ahiret sermayesidir.”

İnsanlar birbiriyle kurdukları güzel arkadaşlıklar ve dostluklar sayesinde sevgi ve dayanışma içinde, huzurlu ve mutlu bir hayat yaşarlar. Ancak, çoğu kez insanlar kiminle dost olacaklarını bilemezler ve dost bildikleri birçok insandan zarar görürler ve hüsrana uğrarlar!.. Bu konuda Rabbimiz Allah bize şu öğüdü verir: “Sizin dostunuz Allah’tır, O’nun Rasûlü’dür ve namazı dosdoğru ikame eden ve zekatını veren mü’minlerdir.” (Mâide-55) Peygamberimiz bir hadisinde: “Kişi arkadaşının istikameti üzeredir. Öyleyse sizden biriniz dost edinirken dost edineceği kişiye iyi baksın.” buyurduğu gibi insan dost edinirken dost edineceği kişiyi iyi seçmeli. Kurulan dostlukların makbul ve hayırlara vesile olabilmesi için Allah’ın rızasına uygun olması gerekir. Allah’a inanan ve O’na gerçek dost olan mütevazi ve samimi insanları dost edinmek gerekir ki, kurulan dostluklar feyizli ve kalıcı olsun!.. Dost edineceğiniz kişi; güzel ahlak ve hayâ sahibi olmalı ki sizin de ahlâkınız ve edebiniz güzel olsun. Hz.Ali bir sözünde şöyle der: ”Hayâ sahibi insanlarla düşüp kalkın ki, hayanız ve yaptıklarınız güzel olsun” Dostlarınız sözüne güvenilir, doğru, dürüst, mütevazi ve ihlaslı kimseler olmalı ki, iyi gününüzde ziynetiniz ve güzelliğiniz, kötü gününüzde direnciniz ve gücünüz olsun. Dost edineceğiniz kişiler ikramı ve ihsanı seven cömert ve muhsin insanlar olsun ki onların bu güzelliği size de sirayet etsin. Siz de cömert ve ihsan sahibi dostlar olun. Dost edineceğiniz insan; gördüğü iyilikleri şükranla ve hayırla anan, gördüğü kötülükleri ve hataları yüze vurmayan, gizleyen ve başkalarına aktarmayan sır tutan kimseler olsun ki aranızdaki sevgi ve güven bağı zedelenmesin. Dost edineceğiniz kişi, ilim, edep ve hikmet sahibi olsun ki, onların güzel düşünceleri, güzel söz ve davranışları, ihlaslı kullukları ve sâlih amelleri sizde de davranış haline gelsin. Dostluklar böyle gelişip güzelleşmeli.

Sevgili Dostlar! dostlarınızın değerini iyi bilin, zaman zaman onları ziyaret edin, mesajlaşın ve ikramlaşın. Sevginizi ve dostluğunuzu güzelşeyleri vesile kılarak yaşatın. Sakın dostlarınızı terk etmeyin ve ihmal etmeyin!.. Çünkü, günümüzde dost bulmak; zümrüt pırlantası bulmak kadar zordur!.. Allah için birbirinizi sevin ve Allah için birbirinize dost ve kardeş olun ki, Allah da sizi sevsin ve Allah da size dost olsun!.. “Biliniz ki, Allah'ın dostlarına korku yoktur; onlar üzülmeyecekler de!” (Yunus-62) İmanınız kavi, dostluğunuz güzel, ameliniz sâlih, ömrünüz feyizli ve bereketli olsun!.. (muallimosman)

Antikya

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Güneyler