Reklamı Geç
Güneyler
Yükseliş Koleji
HM İnşaat Mustafa Karadeniz
HM İnşaat Mustafa Karadeniz
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: [email protected]

ÖFKESİNİ YENEN KAZANIR

 

ÖFKESİNİ YENEN KAZANIR

 

Öfke; arzu erilmeyen, istenmeyen ve hoş olmayan bir durum karşısında gösterilen olumsuz karşı tepkidir. Öfke; fıtrî ve içgüdüsel bir duygudur.

Bu duygu, her insanın fıtratında, doğasında vardır. Bu konuda insanların bazısı öfkesine hakim olurken, tepkisini akıl ve mantık içerisinde güzelce geçiştirirken, insanların çoğu öfkelerine hakim olamazlar, öfkelerini olumsuz söz ve davranışlarıyla dışa yansıtırlar ve birçok suça, kötülüğe ve felakete neden olurlar.

Bu bağlamda, öfkeli insanların sarfedeceği her türlü kötü söz ve davranış kişinin hem kendisine hem ailesine hem de çevresine zarar verir.

Pekçok insan görürsünüz ki, istemediği, arzu etmediği veya hoşlanmadığı en ufak bir şeyle karşılaşsa hemen öfkelenir, kızar, sözlü veya fiili şiddete baş vurur. Muhataplarına ya sözle hakaret eder veya şiddet içeren fiili davranışlarda bulunur. Bu bağlamda ölümle biten öfkelenmeler ve kızgınlıklar bile olur.

Şunu iyi biliniz ki, “Öfke, öfkeyi doğurur.” Ve genelde böyle durumlarda her iki taraf da birbirine maddi veya manevi zarar verirler! Öfkesini yenemeyen, bastıramayan insanların birbirlerine nasıl kötülükler yaptığını, bir hiç yüzünden nasıl bir çok cinayetler işlendiğini maalesef çevremizde zaman zaman görüyoruz.

Yazılı ve görsel basından izliyoruz.

Öyle değil mi?

Öfkenin hâkim olduğu toplumlarda sağlıklı akıl, sağlıklı düşünce, merhamet, hoşgörü ve rahmani vicdan olmaz. Ya ne olur? Nefret, hiddet, şiddet, kavgalar ve kötülükler olur. Bunların olduğu yerde ise iman ve takvâ, sevgi ve barış, hoşgörü ve huzur olmaz. Ya ne olur? Kavgalar, düşmanlıklar, kötülükler, tâcizler ve cinayetler olur.

Daha sonra belki pişmanlıklar olur ama iş, işten geçmiş olur, çünkü testi kırılmış olur!

Yani, maddî ve manevi kırgınlıklar ve mağduriyetler olur. Pek çok insan yaptığı kötülükten sonra: “Öfkeme hakim olamadım.” diyerek kendini savunur. Ama biliniz ki, ataların da dediği gibi “Öfkeyle kalkan zararla oturur!..” Çünkü öfkesini yenemeyen insan mutlaka bir kötülük yapar, hem kötülük yapar suç işler, hem de günah kazanır.

Bu nedenle akıl ve iman sahibi insan; gördüğü veya karşılaştığı olumsuzluklar karşısında hemen kızıp öfkelenmemeli. İman ve takvasıyla sabır ve hoşgörüsüyle öfkesine hâkim olmalı ve öfkesini yenmeli.

Çünkü, öfkesini yenen her zaman kazanır.

Pekî, öfkeyi yenmenin, öfkeye hakim olmanın reçetesi nedir? Yüce Allah Kur’anda: “O takva sahipleri, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar, öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah güzel davranışta bulunanları sever.” (Ali İmran-134) buyurduğu gibi öfkeyi bastırmanın ve yenmenin reçetesi; İman ve Takvâ dır.

Sevgi ve sabırdır. Hoşgörü ve merhamettir. Bağışlayııcı olmaktır, Rabbimizin ifadesiyle öfkeyi yutmaktır, öfkelendirenleri affetmek veya Rabbimiz Allah Kur’anda: “Rahmânın kulları öyle kimselerdir ki, onlar, yeryüzünde merhamet ve tevazu ile yürürler. kendini bilmez kişiler onlara laf attıkları zaman, “selâm!” size der geçer giderler” (furkan 63). buyurduğu gibi onlara sataşmadan onları Allaha havale etmektir.

Rabbimiz Allah yukardaki ayettlerde buyurduğu gibi sizi öfkelendiren şey ne olursa olsun, takva, sabır ve hoşgörüyle öfkeyi yenmek ve şiddete başvurmamak gerekir, Daha da güzeli sizi öfkelendiren kişiyi veya kişileri affetmeli veya Rabbimiz Allah yukardaki ayette öğütlediği gibi “Allah sizi ıslah eylesin” deyip onları Allaha havale edip geçip gitmektir.

Bunlar en güzel orta yoldur.

İslamda onur kırıcı veya şiddete dönük öfkelenme ve kızma yoktur. sabır, hoşgörü ve bağışlama vardır.

Öfkesine yenik düşerek kötülük yapan bir kimse hemen tevbe edip Allahtan af dilemelidir. karşı taraf ile de helalleşmeli ve barışmalıdır. Hz.Mûsa’nın kardeşi Hâruna öfkelendiği kıssayı hatırlayın. Mûsa önce kardeşine kızdı, öfkelendi onu azarladı, sonra yanlış yaptığını anladı ve onun omuzunu sivazlayarak gönlünü aldı ve ikisi birden hataları için Allaha tevbe ettiler. Öfkelenen de öfkeye neden olan da Rabbimizin şu ayetini iyi tefekkür etmeliler. “Onlar (takva sahipleri), bir kötülük yaptıkları veya nefislerine zulmettikleri zaman Allahı anarlar ve hemen günahları için bağışlanma dilerler.

Ve onlar, yaptıkları şeylerde (hatalarda), bilerek ısrar etmezler. Günahları Allahtan başka kim daha güzel bağışlar!” (Ali İmran-135) Bu nedenle Allah her zaman affetmeyi ve hoşgörülü olmayı öğütler ki, toplumda öfke, şiddet, kavga ve husumet olmasın, barış, güven ve huzur olsun! İnsan bir şeye öfkelendiği zaman veya birileri kendisini öfkelendirdiği zaman hemen “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm.” Veya “Euzü billahi mineşşeytânirracîm.” demeli, “Felak” ve “Nâs” sûrelerini duâ olarak okuyarak Allahın yardımıyla öfkesini yenmeli.

Unutmayın!

Öfkesine yenilen kaybeder, öfkesini yenen kazanır.

Siz kazanan olun inşaallah! İmanınız kavi, sabrınız güzel, söz ve davranışlarınız güzel, ameliniz salih, ömrünüz huzurlu ve feizli olsun!

Cumanız mübarek olsun!

 

(muallmosman)

 

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Fima Oto Durmuş Yıkar