Reklamı Geç
Tunas
Ceviz Ticaret
Teras Acua Otel
Rıcco Junıors
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

PANDEMİ SÜRECİNDE UZAKTAN EĞİTİM

PANDEMİ SÜRECİNDE UZAKTAN EĞİTİM

 

* Covid-19 hepimizin hayatını

değiştirdi psikolojik etkileri İş dünyasındaki etkileri devlet kurumları ve yerel yönetimdeki etkileri ile bir çok alanda global etkileri oldu.

 

* Birçok olumsuz etkileri olan COVID-19 Eğitim sürecinde de yaşamı tehdit etti. Bir çok okul üniversite eğitim öğretim sistemine uzun bir süre ara vermek zorunda kaldı. COVID-19 yüzünden eğitimin aksaması basit bir problem gibi gözükse de aslında öyle değil eğitim durduğunda uzun vadede tüm üretim süreçleri ve tüm sektörlerin olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz bir sonuç olarak ortaya çıkar

 

* Eğitim sisteminin devam etmesi için alternatif bir seçenek olan uzaktan egitim modeli dünya genelinde hayatımıza girdi. Türkiye uzaktan eğitimi pandeminin ilk günlerinde devreye soktu. Eba sistemi sayesinde hızlı bir şekilde uzaktan eğitim hayatımıza girmiş oldu.

 

* COVID-19 nedeniyle Türkiye,de yürütülen uzaktan eğitim süreci  için her eğitim öğretim kademesi için açılan üç televizyon kanalıyla var olan uzaktan eğitim altyapımız daha da güçlendi. Türkiye’nin Dünya’da Çin ile beraber uzaktan eğitim uygulayan iki ülkeden birisi olması, ülkemiz açısından önemli bir başarı göstergesi. Uzaktan eğitimin başarılı olması için elbette öğrencilerin hazır bulunuşluğunun ve motivasyonlarının sağlanması da oldukça önemli.

 

* Türkiye Eba sistemi oldukca kapsamlı ve zengin.Tüm sınıflara ait sene sonuna kadar içerik EBA’da yer alıyor. Okul öncesinden 12’nci sınıfa kadar 1600’den fazla ders ve 20 binin üzerinde etkileşimli içerik yer alıyor. Öğrencinin performansına göre akıllı algoritmalar yardımıyla çalışan bir içerik önerme sistemi bulunuyor. 

Ayrıca tüm öğrenciler için özel bir öğrenme ortamı ve kişiye göre özelleşmiş bir ara yüz var. 

 

* Ayrıca  öğrenciler; yaklaşan sınav etkinliklerini EBA takvimlerinden görebiliyor, arkadaşlarıyla bir sosyal paylaşım alanı kurabiliyor. Oyunlaştırma sistemi ile puan ve arma kazanarak öğrenirken eğleniyorlar.

Profil sayfalarını kullanarak, kendilerini tanıtabiliyor, sosyal ve akademik birikimlerini EBA Portfolyo’da sergileyebiliyorlar.

 

* Uzaktan eğitim dünyada ve Türkiye' bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Covid-19' un Dünyada ve Türkiye'de kontrol altına alınması yâda aşı bulunması ile normal eğitime kademe kademe geçebiliriz. 2020 ve 2021 yılların çok önemli bir zaman aralığı. Eğer bu süre zarfında korona salgını biterse 2022 eğitim öğretim döneminde yüz yüze eğitim  yani normal eğitime geçebiliriz. 

 

* Normal eğitime geçmek için pandemi sürecinde herkese büyük iş düşüyor. Salgının ilerlememesi için sosyal mesafe , maske ve temizlik gibi kurallara uymanız gerekli. İyi bir gelecek için eğitim şart.

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Abone Ol HİT