Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Lufian
Edem
Hatay Alo Böcek
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: [email protected]

RAMAZAN BAYRAMI VE FAZİLETİ

RAMAZAN BAYRAMI VE FAZİLETİ

(24 Mayıs 2020 Pazar Günü Ramazan Bayramı, Bayramınız Mübarek olsun!)

Her milletin, her toplumun ve her dininin kendine has Bayramları var. Müslümanların da iki dini bayramı vardır. Bunlardan biri ‘Ramazan Bayramı’ diğeri ‘Kurban Bayramı. Peygamberimiz Medine’ye hicret ettiği yılın ikinci senesinde Ramazan ayında sahabeden bazıları peygamberimize gelerek Medine’deki Yahudilerin ve diğer toplumların bayram günleri olduğunu anlatarak, kendileri için de bir bayram günü olup olmadığını sordular. peygamberimiz o anda cevap vermedi, Fakat birkaç gün sonra onlara şu müjdeyi verdi: Câhiliye âdetlerinden olan onların o günleri yerine Allah size daha hayırlısını verdi. Bunlar; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı” Ve o yıldan itibaren bu iki bayram İslam aleminde dini bayram olarak kutlanmaktadır.

Bayramlar; insanların bir araya geldiği, bayramlaştığı, birbiriyle kucaklaştığı, kaynaştığı, insani ilişkilerin geliştiği, kardeşlik bağlarının güçlendiği sevgi ve barış günleridir. Ramazan Bayramı da bu bayramlardan biridir. Ancak bu sene tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bu sene Ramazan bayramı biraz buruk kutlandı. Arefe Günü ve Bayram günlerinde mezarlıklar ziyaret edilemedi mevtaların kabirleri yakınları tarafından temizlenip, çiçeklerle süslenip duâlar edilemedi. Bayram günü bayram namazları camilerimizde kılınamadı. Bayramlaşmalar yüz yüze canlı ortamda yapılamadı. telefonla veya Whatsapla görüntülü olarak bayramlaşıldı ve duâlaşıldı. Bu bayram biraz buruk geçti. Bu durum ders almamız ve hayatımızı düzeltmemiz için bize ölçüsüz hayatın getirdiği felaketlerin insanı ne ölçüde etkilediğinin bir örneği oldu. Ölçüsüz ve şımarık hayatların ne tür felaketler getireceğinin ve kısıntılı hayatlar yaşatacağının bir ikazı oldu.. Ölçüsüz hayata böyle devam edersek bu imkanları da yitirebileceğimizin bir uyarısı oldu.

İşte bütün bu olumsuzluklar içinde bulunsak da, Kalbimizde Rabbimize olan kavi imanımız ve ihlasımızla ve birbirimize olan sevgimiz ve saygımızla uzaktan da olsa yakın akrabalarımızla, dostlarımızla, komşularımızla ve arkadaşlarımızla sanal ortamda telefonla ve Whatsapla bayramlaştık. Sevgimizi ve sevincimizi paylaştık. Birbirimizle dualaştık. Buna da şükür diyoruz.

Bu bağlamda; Peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselamın şu ikazı bizlere ders olmalı ve mümkün olduğunca telefonla da olsa Anne babamızla, yakınlarımızla ve dostlarımızla bayramlaşalım ve Rabbimizin sevgisini, rızasını ve mükafatını kazanalım. “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” İmanınız kavi, ameliniz sâlih, bayramınız mübarek olsun, ömrünüz feyizli ve bereketli olsun!

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar