Reklamı Geç
Yönden
Bulut Oto Cam
326 Textil Çavuşoğlu
Yönden
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: muallimosman01@hotmail.com

Ramazan Bayramınız Mübarek olsun

 

Ramazan Bayramınız Mübarek olsun

Her milletin, her toplumun ve her dininin kendine has Bayramları vardır. Müslümanların da iki dini bayramı vardır. Bunlardan biri ‘Ramazan Bayramı’ diğeri ‘Kurban Bayramı. Peygamberimiz Medine’ye hicret ettiği yılın ikinci senesinde sahabeden bazıları peygamberimize gelerek Medine’deki Yahudilerin ve diğer toplumların Bayram günleri olduğunu anlatarak, kendileri için de bir bayram günü olup olmadığını sordular. peygamberimiz o gün birşey demedi. Ancak birkaç gün sonra onlara şu müjdeyi verdi: Câhiliye âdetlerinden olan onların o günleri yerine Allah size daha hayırlısını verdi. Bunlar; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı”

Bayramlar; insanların bir araya geldiği, bayramlaştığı, birbiriyle kucaklaştığı, kaynaştığı, insani ilişkilerin geliştiği, kardeşlik bağlarının güçlendiği sevgi ve barış günleridir. Ramazan Bayramı da bunlardan biridir. Ramazan Bayramı üç gün olarak kutlanır ve bu üç gün boyunca insanlar birbirleriyle selamlaşır ziyaretleşir ve dualaşırlar. Akrabalar, komşular, dostlar, büyükler ziyaret edilir, çocuklar hediyelerle veya bayram harçlıklarıyla sevindirilir, yoksullara yardım edilir. Bayramlaşma vesilesiyle insanlar sevilir ve sevindirilir. Zira peygamberimiz bir hadisinde: “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” buyurduğu gibi mümin olmanın ve cennete girmenin anahtarı birbirimizi sevmek ve dolayısıyla bayramlaşmalar ve dualaşmalardır.

Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayında tutulan oruçların, kılınan namazların, yapılan duaların, verilen zekat, sadaka ve fitrelerin, yardım ve iyiliklerin manevi hazzı bu bayramda toplumsal sevinç ve toplumsal mutluluk olarak yaşanır. Ülkemizde insanlar Ramazan bayramı öncesi ve özellikle Arefe günü büyük bir heyecan ve sevinçle Bayram hazırlıklarına girerler. Ramazan ayının manevi ikliminde nurlanan gönüllerindeki coşku ve heyecanla Bayramı karşılamanın telaşını ve heyecanını yaşarlar. Evler temizlenir, bayramlıklar hazırlanır… Pastalar, börekler, çörekler, tatlılar.. yapılır. şeker ve lokumlar alınır. Kasaba ve şehirlerde dükkanlar ve caddeler süslenir, bayraklarla donatılır. Çocuklar için panayırlar kurulur.. Velhasıl bayram öncesi tatlı bir Bayram hazırlığı ve telaşı sürer gider!...

Arefe Günü veya bayram günlerinde mezarlıklar ziyaret edilir, mevtaların kabirleri temizlenir, çiçeklerle süslenir, duâlar edilir. Bayram günü; erken kalkmak, yıkanmak ve boy abdesti almak, güzel kokular sürmek, güzel ve temiz elbiseler giymek, karşılaşılan herkesle selamlaşmak ve bayramlaşmak, çocukları, fakirleri ve yoksulları sevindirmek Bayramda yapılması gereken müstehap olan sünnet olan güzel davranışlarıdır.

Ramazan Bayramı gecesi ve sabahında ilahi rahmetin her tarafı kuşattığı bir zamanda sabahın erken vaktinde abdestini almış, temiz elbiselerini giymiş olarak “Bayram Namazı” için camiye gitmek müstehaptır. O gün Müslümanlar Bayram namazını camide kılarlar ve o güne kavuşturduğu için Allaha şükrederler.. O gün müslüman Rabbinin Bayram hediyesine kavuştuğu için sevinçlidir, huzurludur ve mutludur. Kalbi heyecan ve sevinçle doludur. Bayram namazından sonra camide kısa bir cemaat bayramlaşması olur. Daha sonra herkes evine gider, ev halkıyla ve çoluk çocuğuyla bayramlaşır. Büyüklerin elleri, küçüklerin yanakları öpülür. Aile büyükleri çocuklara bayram harçlığı verir çocuklar sevindirilir. Daha sonra başta Anne ve babalar olmak üzere yakın akrabalardan ve komşulardan başlayarak akraba, arkadaş ve dostlarla bayramlaşılır. Uzakta olan akrabaların ve dostların bayramları ise; ya ziyaret edilerek ya da telefon veya tebrik mesajıyla kutlanır. Bayramların bir güzelliği de; tanısın tanımasın tüm insanların bayramda karşılaştıkları herkesle müsafahalaşarak bayramlaşmalarıdır. Bu peygamberimizin sünnetidir. Bizler de öyle yapalım ve Bayramın feyz ve bereketinden hissedar olalım inşaallah. İmanınız kavi, ameliniz sâlih, bayramınız mübarek, ömrünüz sağlıklı, huzurlu feyizli ve bereketli olsun!.. (muallimosman)

Anasayfaya Dönmek İçin Tıklayın

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT