Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Rıcco Junıors
Altıneller Vestel
Asi Künefeleri
Hidayet Şişkin

Hidayet Şişkin

Mail: hidayetsiskin@hotmail.com

Sevgili Anne Babalar

Sevgili Anne Babalar;
 

Biliyoruz ki çocuklarınızı çok seviyorsunuz, sevmek duyguların en yücesidir. Hayatınızın gerçekleştirmeniz gereken en büyük projeniz olduğunu unutmayınız. Bu önemli projenizi gerçekleştirirken, her şeyiniz olduklarını sık sık gündeme getirdiğiniz çocuklarınızı seviyorum diyerek, her istediklerini yapmak yetmez. Unutmayın ki mutlu toplum, mutlu fertlerden oluşur. Mutlu fertlerde mutlu ailelerde yetişir. Aile mutluluğumuz hem kişisel hem de toplumsal huzurumuz açısından vazgeçilmezdir.
 

Doğruları söylemelerini öğretin.
 

Siz doğruları söyleyerek örnek olun. Canı istemediği için çalışmadığında elektrikler kesikti demesin. Canım istemedi diyecek kadar dürüst olabilsin. Annenizden yadigâr vazoyu kırmışsa ben kırdım diyebilsin. Ona bu cesareti verin. Sadece kendi üzerine düşeni yapıp kenara çekilmemesi gerektiğini; her zaman her yerde her şeyden sorumlu olduğunu anlatın. Yolda giderken gördüğünüz çöpü kaldırarak, trafikte ambulansa yol vererek, yaşlılara yardım ederek, komşularınızla iyi ilişkiler kurarak, büyüklerinizi ziyaret ederek, bayramları bayram gelenek ve göreneklerimizdeki gibi yaşayarak, suyu, elektriği tasarruflu kullanarak, sevgi dilini kullanan dostları olan, hasta ziyaret eden ve tarih merakı olan, televizyonu kapatabilen, elinde her zaman okuduğu bir kitap olan, haftalık, aylık dergileri takip eden, gazete okuyan, spor yapan bir büyük olarak örnek olun.
 

Devletin koyduğu kurallara uymanın erdemlilik olduğunu benimsetin. Faydalı uğraşılar edinmelerine yardımcı olun. İyilik yapmanın insana büyük mutluluklar verdiğini, iyilikler yaparak gösterin. Kızlarınıza; Evden çıkar çıkmaz ilk köşede eteğinin boyunu kısaltmasına gerek olmadığını, kıyafetin iyi bir tavsiye mektubu olduğunu öğretin. Bütün gençliğini birileriyle beraber olmaya çalışarak geçirdikten sonra kimseyle beraber olmamış birini bulup evlenmeye çalışmanın ikiyüzlülük olduğunu öğretin. Her şeyin bir vakti olduğunu, zamansız beraberliklerin sonunun olmadığını öğretin.
 

Gençlik yıllarının çok çabuk geçeceğini, bir gün onların da ana baba olacaklarını öğretin. Gençliğinde çalışmayanların Ağustos böceğine benzediğini anlatın. Çalışanlarınsa hiç kimseye muhtaç olmadan yaşayan karınca gibi minnet ve saygıyla alkışlanacağını öğretin. Onları çok sevseniz de yanlışlarına göz yumamayacağınızı, yanlışlara karşı kanunların varlığını ve cezanın da gerçek olduğunu öğretin. Spor yapmalarını sağlayın, faydalı uğraşılar edinmelerine yardımcı olun, Yeşilay gibi sosyal guruplara katılmanın faydasını ve gerekliliğini öğretin. Bunları yapamıyorsanız sevgili gençlerden şikâyetçi olmayın.
 

Hidayet ŞİŞKİN

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar