Reklamı Geç
Tunas İnşaat
Dilan Polat
Güneylerr
Teras Acua Otel
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: muallimosman01@hotmail.com

SEVGİNİZ DE BUĞZUNUZ DA ALLAH İÇİN OLSUN

 

SEVGİNİZ DE BUĞZUNUZ DA ALLAH İÇİN OLSUN

İnsan hem seven hem de sevilen bir varlıktır. Bununla beraber insan aynı zamanda hem nefret eden hem de nefret edilen bir varlıktır. Çünkü sevgi de nefret de insanın fıtratında yaratılışında var olan bir duygudur. İnsan söz ve davranışlarıyla bazen sevgiyi bazen de nefreti kazanır!..

Sevgi; Yüce Allah’ın insanlara bahşettiği çok değerli bir nimettir. Dünyada var olan her güzel şeyin özünde sevgi vardır. Sevgidir âlemi yaşatan cevher. Şu âlemde sevilebilecek o kadar çok şey var ki, bunları saymaya gücümüz yetmez. Güneşi severiz bize ışık ve ısı verdiği için. Yağmuru severiz bize rahmet ve bereket olduğu için. Havayı ve suyu severiz bize hayat verdiği için. Arı’yı severiz bize bal ürettiği için.. iyilik yapan insanları severiz merhametli ve müşfik olduğu için.. İyi insanları severiz bizlere dost ve yâren oldukları için… Ama bilmeliyiz ki bütün sevgiler Allah sevgisiyle olursa güzeldir. Her şeyin özünde sevgi var dedik ya, işte o sevgi Allah sevgisidir. Eğer insan Allahı severse diğer varlıkları da sever. Yunus Emre’nin dediği gibi; “Yaradılanı severiz Yaradandan ötürü.” Allahı seven Allahın sevdiklerini de sever. Allah’ın ‘Sevin!’ dediklerini de sever. Allahı seven kişi Allah’ın yarattığı her şeyi Allah için sever!.. İnsan, ruhunda ve kalbinde taşıdığı ilahi sevgi ile tüm acıları ve sıkıntıları hayra ve tatlıya dönüştürür. Tüm düşmanlıklar ve kötülükler sevgi ile yok edilir. Yeter ki, insanlar; Allah’ın kendilerine bahşettiği ‘Sevgi’ nimetini kullanmasını bilsinler!.

Rabbimiz Allah Kur’anda: “İnsanlar arasında Allahı bırakıp da O’na ortak koşanlar var. Onları, Allahı severcesine severler. Mü’minlerin Allaha olan sevgisi ise en sağlam bir sevgidir...” (Bakara-165) buyurduğu gibi Allah sevgisi en sağlam ve en değerli sevgidir. Çünkü bu sevgide güven ve samimiyet vardır, ihlas vardır, ahlakî güzellikler vardır. İmanın, ibadetlerin ve güzel davranışların temelinde de ‘Sevgi’ var. Eğer insan Allahı samimi olarak seviyorsa O’na gönülden inanır ve ihlasla ibadet eder. O’nun sevgisini kazanmak için ahlaki davranışların en güzelini sergiler ve iyi ve güzel işler yapar. Kötülüklerden ve haramlardan uzak durur. Bu nedenle tüm sevdiklerimizi Allah sevgisiyle ve Allah için sevmeliyiz ki, sevgimiz feyizli ve daim olsun!..

İnsanlarda sevilebilecek bir takım güzel meziyetler ve huylar bulunduğu gibi Allah’ın rızasına uygun olmayan, sevilemeyecek veya kabul edilemeyecek kötü huylar ve davranışlar da bulunabilir. İnsanları onların güzel huylarından ve güzel davranışlarından dolayı sevmek imanî bir davranış olduğu gibi insanların kötü ve çirkin huylarını ve kötülüklerini sevmemek de imani bir davranıştır. Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselam bir hadisinde: “Bir kötülüğü gördüğünüz zaman onu elinizle düzeltin, buna gücünüz yetmezse dilinizle (nasihatle) düzeltin. Buna da gücünüz yetmezse kalbinizle buğzedin. Bu sonuncusu imanın en zayıf derecesidir” buyurduğu gibi mü’min çevresinde gördüğü kötülükleri ve çirkinlikleri eliyle veya diliyle, yani öğüt vererek düzeltmeli, eğer buna gücü yetmiyorsa o çirkinliklerin ve kötülüklerin işlendiği ortamlardan uzak durarak onları Allah için tasvip etmediğini göstermeli. Yani günümüz ifadesiyle o kötülükleri ve çirkinlikleri boykot etmeli. O kötülükleri içeren davetleri de nazikçe geri çevirmeli. Düşünün bir kere! Bir zâlimin zulmünü sevmek veya ona destek olmak onun yüzünden mağdur olanları üzmez mi?.. Zâlimin zulmünü sevmek mazluma haksızlık olmaz mı?.. Allah buna razı olur mu?.. Öyleyse mümin; iyileri ve güzellikleri Allah için sevmesi gerektiği gibi kötülükleri ve hayasızlıkları da Allah için sevmemeli ve onları tasvip etmemeli. Peygamberimizin ifadesiyle onlara buğzetmeli, yani onları boykot etmeli. Burada şunu da hemen belirtelim; Kötülüklere karşı buğz (nefret) ederken kişilere karşı asla kin ve düşmanlık olmamalıdır. buğzetmek demek; kişilere düşman olmak demek değildir, sadece o kötülüklere karşı Allah rızası için direniş göstermektir. Onların doğru olmadığını hissettirmektir. Sevginiz açık olsun ama buğzunuzu ulu orta yüze vurmayın!. Nefretiniz ve buğzunuz kişilere değil kötülüklere ve çirkinliklere olsun. Bir gün peygamberimizin bulunduğu bir mecliste bir adam orada bulunmayan biri hakkında şöyle dedi: “Lânet olasıca ne kadar çok içiyor.” bunu işiten peygamberimiz o kişiye şöyle dedi: “Öyle deme!. kardeşinin kötülüğü hakkında şeytana güç veriyorsun” Kötülükleri tasvip etmeyin ama sevgi kapınız daima açık olsun ki, buğzettiğiniz kişi bir gün kötülüklerini terk edip hayra yöneldiği zaman size dost olabilsin!

(muallimosman)

Whatsapp İhbar Hattı

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT