Reklamı Geç
Tunas
Edem
Leben
Altıneller Vestel
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

TÜRKİYE'NİN KÜRESEL DÜZEYDE  VİCDANİ YARDIMLARI

TÜRKİYE'NİN KÜRESEL DÜZEYDE  VİCDANİ YARDIMLARI

 

* Türkiye tarihi  geçmişi  kültürü örf ve adetlerinden dolayı her zaman  mazlumlara, ihtiyaç sahiplerine  yardım etmiştir.  

 

* Türkiye doğal afetler, savaş, yoksulluk ve toplumsal çatışmalar nedeniyle zor durumda kalan ülkelere yardım etmeyi insani bir amaç görmektedir. Türkiye  ırk, din, dil, cinsiyet farkı ayırmadan ihtiyaç duyulan yerlere, süratle ve imkânların elverdiği ölçüde insani yardım ulaştırmayı amaç edinmiştir. Türkiye, bu doğrultuda uluslararası çabalara da katkıda bulunmaktadır.

 

* Türkiye geçmiş tarihlerde bile bir çok doğal felaket ve salgınlarda bir çok ülkeye yardım etti. Resmi kayıtlarda 1938  yıllında Türkiye  Çinde çıkan kolera salgınında Çin devletinin talebi üzerine  Atatürk'ün emriyle 1 milyon santimetre küp kolera aşısı yollamıştır. 

 

*  Aynı şekilde ikinci olay ise 1941 yılında Yunanistanın talebi üzerine de 10 bin serum tetanoz aşısı gönderildi. Bu yaşanan her iki olayda  önemli olan husus şudur yolanan aşılar ve serumlar Türkiye Hıfzıssıha Müessesi tarafindan imal edilmiştir.

 

 

*  Başta Türk Kızılayı olmak üzere pek çok sivil toplum  örgütümüz  de  insani  yardımlar konusunda oldukça aktif bir çalışma yapmaktadır. Öte yandan, Türkiye, insani yardımlarını sadece ikili düzeyde değil, BM gibi uluslararası örgütler aracılığıyla da yapmaya gayret göstermektedir. Böylelikle, insani yardımlarımıza uluslararası bir boyut kazandırılmış ve bu alanda faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlarla işbirliğimiz ileri bir seviyeye yükselmiştir.

 

* Türkiye sadece gıda yardımı değil bir çok  alanda ilaç tıbbi malzeme, giysi, sahra hastanesi  bu hastanelerde çalışacak sağlık personeli göndermiştir. Yemen, Suriye ve bir çok Afrika ülkesine bu yardımlar koordineli bir şekilde ulaşmıştır. Türkiye ve sivil toplum kuruluşları  Afrika ve bir çok ülkede  25 bin su kuyusu açmıştır. Ayrıca Afrikada eğitim ve öğretime büyük katkı sağlamışte. 

 

* Birleşmiş Milletler Yardım Fonu kısaca UNICEF'in raporuna göre Türkiye'nin gerçekleştirdiği 8,399 milyar Doları tutarındaki resmi insani yardımla 2018 yılında da dünyanın en büyük donör ülkesi olmayı sürdümüştür. Türkiye ayrıca aynı yıl milli gelirinin % 0.79’unu insani yardım için ayırarak Dünya’nın en cömert ülkesi olmaya devam etmiştir. 2017 yılında bu veriler, sırasıyla, 8.07 milyar ABD Doları ve %0.85 olarak gerçekleşmiştir.

 

*  Dünyada bir çok ülke son üç aydır korona 

virüsü salgınında  birbirine düşerken Avrupa'da  italya ve İspanya korona virüsü nedeniyle zor günler yaşarken Avrupa Birliği kendi aralarında bile  birbirlerine yardımda  bulunmadı. Salgının ilk günlerinde italya ve İspanya sağlık ekipmanı solunum cihazı maske gibi bir cok malzemeye ihtiyaç duydu. Avrupa Birliği içinde bir çok ülkeler bunları görmezden geldi. Bu olaylar Avrupa birliği için  kara bir leke olarak tarihe geçti. 

 

* Türkiye yine güçlü ve büyük  bir devlet  olduğunu göstererek bir çok Avrupa ülkelerine italya ispanya fransa  ingiltereye ve ABD ye  tıpbi malzeme solunum cihazı  maske ve koruyucu elbise göndererek yardımda bulunarak Dünyaya vicdani bir ders verdi. Dini ırkı rengi ne olursa olsun zorda olan herkese yardım etmenin insanlığın temel görevi olduğunu gösterdi. 

 

* Türkiye ihtiyaç sahibi ülkeler ve insanlara yardım ederek bir çok ülkenin ve insanların gönüllerini fethetmiştir.Türkiye bu yardımları hiç bir karşılık beklemeden yapmıştır. 

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Abone Ol HİT