Reklamı Geç
kurban diyanet
Edem
Komagene
Arslanoğlu
Ali CEREN

Ali CEREN

Mail: hataybstv@hotmail.com

Devlet İntiharlardan da Sorumludur

 

İnsanlığa karşı biriken borç ne zaman ödenecek?

 

İntihar bir toplumun gündelik ve sıradan bir durumu haline gelmişse o toplum ya çöküyor dur ya da ekonomik olarak çok iyi düzeyde dir.

 

Nasıl mı diyeceksiniz örneğin Finlandiya, insanlara en iyi değeri veren, dinsel zorunluluğu olmayan, kimseyi kısıtlamayan ve parasal açıdan da gayet iyi düzeyde bir ülke ama ne hikmetse yaşamda bir çabası kalmayan insanların en çok tercih ettiği şey intihar olmuş.

Bu fakir ya da fakirliğe doğru sürüklenen ülkeler içinde geçerli, mutsuzluk ve umutsuzluk içerisinde kalan toplumlarda da insanların amacı düşüncesi intihar olmuştur. 

* Peki, Türkiye ne durumda *

Son yıllarda Türkiye’nin artan sorunu hale gelen intihar ve toplu intihar vakaları ülkede alışır hale geldi. Öyle ki toplumda alışkanlık haline geliyor denilerek neredeyse intihar haberleri bile yapılmaz oldu.

Peki nedir Türkiye’deki sorun? Toplumun temel taşları toplumun yüzüne bakmıyor mu? Mutsuzluk ve umutsuzluk içerisinde olan bu topluma destek çıkan, yanlarında olduğunu hissettiren devlet büyükleri nerede?

* İntihar nedir diyecek olursanız *

İntihar, çaresizlik içinde çıkış yolu bulamayan bir insanın, çare olarak görüp sarılabildiği ve kendisine ait tek varlığı üzerindeki son söz hakkıdır. Çünkü toplumsal ve çevresel faktörler ancak bu şekilde sesini son kez duyurabileceğine onu ikna etmiştir.


Düşünün, kendisi için sebepleri farklı ve çeşitli olsa da öz varlığının devamı için bir yol bulamayanlar bu yola başvurabiliyor. Ancak kendisinin ardında bırakacaklarının da yaşayabileceklerine dair oluşan umutsuzluk acı ama gerçek aile boyu intiharı kabullenişe sürükleyecek boyuta ulaşmaktadır. Bu son kertede vatandaşı olduğunuz devletin sorumluluğu ve bu noktaya taşıyan etmenler dikkatle irdelenmelidir.


Tüm topluma ve o toplumu oluşturan her bir bireye söylenen, lakin karşılığı sadece belli bir kesimin mutluluğunu kollayan yalanların, bu yalanları süsleyip halka sunan medyanın, yalana ikna için durumdan vazife çıkaran trollerin; gerçek karşısında biriken borçları er ya da geç ödenmek mecburiyetindedir. 


İnsanları bir süre ikna ettiğinizi sandığınız fakat karşılığını yaşamında hissetmediği için her seferinde katlanan bir mutsuzluk ve umutsuzlukla neticelenen çıkış yok duygusuna mahkum edilen bireylerin sayısı her geçen gün toplumda artarken, bu yalın olguyu görmezden gelerek intiharları bireyselliğe, inançsızlığa veya başka nedenlere bağlayarak görmezden gelenler, biriken borçları ne zamana kadar ödeyebilirler?

Kalın SAĞ'lıcakla...

Komagene

Makale Yorumları

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
kurban diyanet