Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Yükseliş Koleji
Arslanoğlu
Yükseliş Koleji
Sucan

Sucan

Mail: [email protected]

EY İNSANLAR

EY İNSANLAR

Belkide insanlık tarihinde benzeri görülmemiş, bir dönemi yaşıyoruz. İnsan neslini bitirebilecek 4 senaryo hep söyleniyordu.

1. Nükleer savaş

2. İklim değişikliği 

3. Dünyaya çarpacak büyük bir meteor 

4. Salgın hastalık 

Belki de en az düşündüğümüz 4. süydü. Ama maalesef, şu anda bununla karşı karşıyayız. Öncelikle hepimizin, çok olağanüstü bir durumu yaşadığımızı bilmesi ve kabul etmesi gerekiyor. Hem kendi hayatımızı, hem de en sevdiğimiz insanların hayatını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri bile, hasta sayısı arttıkça bununla baş edemiyor. Hastalığın çok kısa sürede solunum yetmezliği yapması yüzünden, Yoğun bakım üniteleri yetmiyor. Ve belki de sırf bu yüzden, yani mevcut yoğun bakım ünitesi sayısından fazla hasta olduğu için; bazı hastalar, bu bakım imkanından mahrum kaldığı için kaybediliyor. 

O zaman hiç olmazsa şimdilik; insanoğlunun bu hiç  tanımadığı virüse karşı, elinde tedavi imkanı olmadığına göre, yapabileceği en iyi şey, hasta sayısını mümkün olduğunca az sayıda tutup, hem yoğun bakım kapasitelerini aşmamış olmak, hem de mümkün olduğunca zaman kazanmaktır. Bütün dünya şu anda bu hastalığın tedavisi ile ilgili çok yoğun bir çalışma içinde. Belki de bir süre sonra, ya aşı bulunacak, ya da tedavi edecek bir ilaç bulunacak. Bugün geçmişe bakıp nasıl şaşıyorsak; vebadan, tüberkülozdan insanların öldüğüne; yakın gelecekte, bu corona virüs içinde aynı şeyi söyleyeceğiz. Nasıl olmuşta, bunca insan ölmüş diye.

Onun için; bugün her insana görev düşüyor. Her birimiz, hem kendimizi, hem de diğer insanları, özellikle de sevdiklerimizi korumak için, elimizden geleni yapmalı, insanoğlunun dünyadaki yaşam döngüsüne katkıda bulunmalıyız.  Bilim insanlarına ve sağlık çalışanlarına zaman kazandırmalı, onlara destek olmalıyız.

Yani kısaca; her hastalıkta olduğu gibi, önce korunmalıyız. Hasta olunca, iş işten geçmiş olacak. Bulaşıcı hastalıklarda, korunmanın, hasta olmamanın tek yolu, izolasyon. Yani hastalardan uzak durmak. Bu hastalık neredeyse,  % 80 oranında hiç belirti vermeyebiliyor. Kim hasta, kim değil, belli değil. Öyleyse, mümkün olduğunca, evden çıkmamak, kimseyle temas etmemek, çok ama çok önemli. 

Sadece başkaları için değil, kendimiz ve sevdiklerimizin hayatta kalabilmesi için, her  birimize düşen ilk görev, hasta olmamak. Öyleyse;

 “dışarı çakmayalım, evde kalalım, Hayatta kalalım. “

Elbette bu hastalık yenilecek. Ama hayat sevdiklerimizle daha güzel. Kimseyi kaybetmeyelim. 

 

              Dr. Hüsrev Çetin

 

EWRO

Yorum Yazın