Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Sonay İnşaat
Rıcco Junıors
Asi Künefeleri
Ali CEREN

Ali CEREN

Mail: hataybstv@hotmail.com

Koltuk Belası ve STK’lar

Koltuk Belası ve STK’lar

Çok deneyimli siyasilerimizin Hatay’ın gelişimi ve kalkınması hususunda bir araya gelmedeki - resmi program protokol birlikteliği veya filanca düğün, filan mekanda yemek buluşması dışında – vurdumduymazlıkları konusunda görüşlerimizi, geçen ki yazımızda (İğneyi Kendinize…) ifade etmeye çalışmıştık.
Gelin bu defa da ilimizin STK’larına bir göz atalım…
Siyasiler her seçimde o koltuktan gitme riskini, karizmatik liderlerimiz tarafından aday gösterilmeme ihtimalini veya sadece seçim döneminde sırtını sıvazlayıp kapağı Meclis’e attıktan sonra unuttuğu seçmeninden yüz bulamayacağını anladığı için aday olmama lütufkarlığını(!) göstererek – hani bir de yedi sülalesine yetecek cebelleziyi bulduysa – göze aldıkları için o makamlardan buruk bir şekilde ayrıl(am)ıyorlar.. 
Ancak gelin görün ki öyle stk, dernek ve oda başkanlarımız var ki – analarının ak sütü gibi kendilerine tahsis edilmiş – oturdukları koltuklardan ila nihaye diyemesek de mezara kadar ayrılmamaya yemin etmiş gibi o koltukları bırak(a)mıyorlar..
Hem de kendileri; rüzgara göre yön değiştirip yelkenini şişirmek mi dersiniz; akarken küpünü doldurmak mı dersiniz hatta ve hatta yağmura göre tarlasını taşımak mı dersiniz; tüm bu eşsiz meziyetleri ile her devrin alkışçısı olmakta maharet sahibidirler..
Her protokolün değişmez boy göstericisi bu vazgeçilmez büyüklerimiz, memleket hayrına bir adım atılması gerektiğinde önce etrafına bakınıp sonra duruma göre vaziyet almakta da doğuştan gelen bir ustalık sahibidirler..
Bu tarihi öneme sahip - stk, vakıf, dernek, oda ve hatta belki bunlara sendika başkanlarımızı ekleyebiliriz- büyüklerimiz; yerel ve genel seçimler öncesinde piyasa şartlarına göre aday bulmak, desteklemek, fonlamak (!)  ve genelde kazanacak ata –her seferinde- oynamak konusunda da olağanüstü şanslıdırlar.. Haa olur da kazanan eküri değilse, omurgamız sağlıklı ve pek oynak olduğundan hiç sorun kalmayıveriyor..
Hani “Yahu bunlar nasıl oluyor da seçim öncesinde kavga- dalaş, seçim bitince memleketin ali menfaatleri(!) için sarmaş dolaş olabiliyor” kısmını anlamakta zorlananlara izah olsun diye yazıyorum; hepsi ahbap çavuş, şıracı’nın şahidi bozacı gibi atasözlerimiz boşuna mı söylenmiş dersiniz?
Bu kadrolar siyasilerimizi ve dahi üst düzey bürokratlarımızı; onlar da bu Babaları çok severler... Bunlar sağı ile solu ile ve her türden rantsal yapılar ile de çok çok iyi anlaşırlar. Stklarımız siyaset ve sermaye ile bu kadar iç içe olunca da sözde temsil edilmek üzere o makamlarda oturulan“Toplum”, “Hemşehri”, “Vatandaş”, “Halk”  işin dış cephe süsü ve boyası olarak kalmaya mahkum oluyor.
Menfaat mevzu bahis olunca, “Hatayın Geleceği”, “Toplumun Çıkarı”,“İlin Dinamikleri”, “İşi veya İhaleyi Liyakat Sahibi Olana Verme”, gibi modası geçmiş(!) değerler ise bir kenarda bekleyebilir. Taaki cilalanıp, parlatılıp “millete talkını verip salkımı kendileri yiyene” kadar..  
Biliyorum uzattım…
Son yıllarda yeniden memleket hastalığı haline getirilen(!) siyasi ayrışma salgınının( A Partisi, B Partisi, C Partisi) akut kutuplaşma halinin(İskenderun Lobisi, Antakya Lobisi, Ova Lobisi)  en tabana sirayet ettirilmesinde büyük başarılara imza atan ilimizde, bu durumun vatandaşta yandaş olma veya yandaşmış gibi görünmek zorunda bırakılma sendromu yarattığını söylemek mümkün..
Normalde bu tür sorunların en temel ilacı ve çözüm yeri olması gereken stk’lar, “neme lazımcı” veya çıkar çatışmalarına neden olan siyasi dürtülerle birbirine sırtını dönmeyi “politika yapmak” sandıkları için hem milletin  güvenini kaybediyor  hem de toplumsal kucaklaşmayı zayıflatıyorlar..
Tabi ki tüm bu süreçlerin doğal bir sonucu olarak Hatay’ın temel sorunlarının en alttan en üste yapıcı bir şekilde tartışılıp ortak çözümler üretilememesi sorunu doğuyor. Ne mi Yapmalıyız ? Başkan Erdoğan’ın dediği gibi stk, oda ve derneklerin seçim usullerinin değişmesi yanında olmazsa olmazımız “Bizi Kurtaracak Kurtarıcıların” tespitinde BİZE SÖZ HAKKI VERİLMESİ gerekiyor.


Kalın SAĞ’lıcakla...

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar