Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Rıcco Junıors
Komagene
Asi Künefeleri
Ali CEREN

Ali CEREN

Mail: hataybstv@hotmail.com

Kulağımıza Kar Suyu Kaçtı

 

Kulağımıza Kar Suyu Kaçtı

Hatay'da Şehitler Varken Vali Bey Neredeydi
Bugünkü yazım tamamen duyumlardan ibarettir.

Yazıda Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan ile ilgili olarak kamuoyunda konuşulan kimi söylentileri (karından konuşmaktansa kendisine cevap imkanı tanımak adına) yazıya dökeceğim...


Dikkate alınması -zira bazı şeylerin şuyuu vukuunda beterdir-  ve söylentilerin önünü almak adına cevap verilmesi herkesin yararına olacaktır diye düşünmekteyim..
Aksi takdirde devletin -kimileri partinin diye tabir etse de-  Hatay’daki en büyük temsilcisi zan altında kalacak, dolayısıyla Hatay’ın da itibarı sarsılacaktır. 
Hatay Valimiz sayın Rahmi Doğan yerel seçimlerden hemen önce(!) icraatçı vali olarak geldi ilimize. 2014’te Adalet Bakanı adaya rağmen kaybedilen Hatay’ı geri almaktı belki de hedef kim bilir? Hakikaten de bir şantiye şefi gibi o inşaattan bu inşaata, o ihaleden bu ihaleye koşturdu. 


Yolların yapımına, ilçelerdeki kimi aksayan hizmetlere parmak bastı sürekli. Hatay’ın göbeğindeki SÖZDE meclis binasını kamulaştırdı. Biraz da tuzluya geldi ama işin içine devlet baba girince kimse ses etmedi. Her ne kadar sıkça bir araya gel(e)mese de yerel basın ile arasını sıcak tutmaya çalıştı. Esnafın ve Hatay’ın kanayan yarası tanıtım günlerine bile el attı. 


Ama ah işte o ama var ya..


Antakya kendi büyük aslı küçük bir yer. Bunu herkes bilir. Kulağımıza da kar suyu kaçtı bir kere. Ben ihtimal vermemekle birlikte bunları kamu vicdanı adına sormakla yükümlü hissettim kendimi. 


İlk olarak Arsuz-Çevlik yolu 29 Ekim’de bitirilecek denildi ama o yol ile ilgili basına yaptırılan ısmarlama çalışma haberlerinden başka bir haber gelmedi. Acaba söz verildiği gibi yolun açılış tarihi 29 olacak mı? Olmayacaksa bununla ilgili –tıpkı ihale sözleşmesine tüm basının davet edilmesinde olduğu gibi yine basın adam yerine konulup bilgi verilecek mi-? 


Yoksa son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan “millet nasıl olsa unutur” anlayışıyla vatandaşa verilen sözleri halkın unutmasını ummakta mı?
İkinci olarak da ki -bana göre üzücü olan bu yaklaşım tarzı- bilirsiniz İstanbul ve Ankara’da Hatay’ın tanıtım günleri yapılırdı. Birçok eksiği kusuru da vardı. Zaten bizler de bunları dile getirip kıyasıya eleştiriyorduk. 


Sayın Valimiz bu konuda da elini taşın altına koyarak tanıtım günlerini uhdesine aldı. Aldı almasına da ATSO ve HESOB eliyle yürütülen İstanbul’da Hatay’ın sözde tanıtımı hakkında şahsi fikrimi sorarsanız (bu yazıdaki tek şahsi fikrim budur) İstanbul’da Hatay tanıtılmadı, batırıldı. 
Sebebi herkese göre değişebilir ama ilk ve en önemli eksikliği bence Hatay Tanıtım Günleri hiçbir basın yayın organında yeterince yer almadı. Hatay’ın sözü edilmedi. Takip edebildiğimiz kadarıyla Yerel Basında bile doğru dürüst yer bulamadı kendine. Yer verenler de (Hatay günlerinden cebellezi yapanlar hariç) olumsuzlukları dile getirmekten öteye gidemedi. 


Şimdi sorsak kim ne der bilemiyoruz ancak; İstanbul’da yeterli duyurunun yapılmamış olmasına mı, ili temsil edenlerin en az bir iki ulusal televizyon kanalına canlı yayında çıkıp ili anlatamamasına mı,  Suriye meselesi nedeniyle darbe yemiş esnaf götürülerek bir nebze nefes almasına fırsat tanınmamış olmasına mı(zaten Antakya merkezine AVM’leri dikmek veya dikilmesine imar izni vermek yetmezmiş gibi) ve şayet bir iki zat-ı muhteremin kendisi orada olmasa da oradaymış gibi twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla -dikkat ederseniz bir kişinin çekip, diğerlerinin katılım kalabalıkmış görüntüsü verme gayretini-  tanıtım yapmak sayıyorsanız o başka tabi. Ama Hatay’ın Tanıtımı bu kadar kötü mü yapılır be kardeşim. 


Zaten yükünü tutmuş esnafı götür, standların yüksek fiyatını karşılamak için onlar da her babayiğidin alamayacağı fiyatları millete dayatsın - adam bir iki tuzu kurunun dışında sıradan vatandaşa satış yapmasa ne olur ki-, duyup da gelenin gezse de alış-veriş yap(a)madığı için bu esnaf bile zarar ettim desin ve ne yazık ki işin yürütücüsü HESOB ve ATSO’dan kallavi bir ödemeyi talep eden Devlet Babanın beklentisinin karşılanması için yapılacak ödemenin varlığı da bu işin tuzu biberi olsun..  
Oh ne ala memleket. Bizim bildiğimiz -yanlış biliyorsak düzeltilsin lütfen- tanıtım günlerinin amacı birilerinin bundan kazanç veya parasal imkan –her ne amaçla kullanılacak olursa olsun- yaratması DEĞİLDİR!   


GELDİK YAZININ EN CAN ALICI YERİNE


Hatay Valimiz bir süredir ortalarda yoktu. Belen’de 2 şehit verdik, Altınözü’nde 1 şehidi traktör ezdi. Hatay indi kalktı, ama Hatay Valisi’ni gözler arasa da bulamadı. Hele Devletimizin “Barış Pınarları Harekatı”’na  saatler saydığı o günlerde…


Bir takım söylentilere göre Sayın Vali Doğan ailesiyle birlikte Amerika’ya gitmiş. Bu Amerika tatilinin masrafları kendilerini ilgilendirir amma İstanbul’da Hatay Günleri’nin açılışını yaptığı akşam bu yolculuğa çıkmış olması mı, ABD gibi bir ülkeye (ki bizim en büyük düşmanımızdır kendileri şu sıralar) seyahatine gitmesi mi, millet S.Arabistan’ın olumsuz politikaları nedeniyle Hacca gitmeyi bile iki kere düşünürken baş düşmanımıza döviz kazandırılmasına mı fecaat desek bilemedik…
Hadi gittiniz Sayın Valim, şehitlerimiz varken tatilinizi yarıda bırakmanız yakışık almaz mıydı Şehitlerimizin hatırasına?


Kamuoyundan önce benim vicdanım sızladı bu konuşulanları duyunca. Bir yandan kamuoyundaki varsa yanlış anlaşılmaları düzeltmek bir yandan da bu söylentilerin kamu vicdanını rahatlatmak adına yetkililerce cevaplanması gerektiğine inanıyorum.

Aksi halde bu konu kamu vicdanında bir yara olarak kalacaktır. Ben Hatay Valimiz Sayın Rahmi Doğan’ın iddiaları bir an önce yanıtlayarak kamuoyuna doğru bilgileri vereceğine inanıyorum. İddiaların cevaplarını da verilmesi halinde siz değerli okurlarıma aynen aktaracağıma kendi adıma sözünü veriyorum. 

Kalın SAĞ’lıcakla…

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar