Reklamı Geç
Vadi
Asi Künefeleri
BEH Yapı Ali Behzadi
Tunas İnşaat
Necati Daştan

Necati Daştan

Mail: [email protected]

TEZGAHLAR VE İNSANLAR

TEZGAHLAR VE İNSANLAR

Üç tür oyun vardır:

1-Bugün anlaşılabilecek oyunlar
2-Yarın anlaşılabilecek oyunlar 
3-Hiçbir zaman anlaşılamayacak oyunlar:

BUGÜN ANLAŞILABİLECEK OYUNLAR

 Bunlar o kadar ivedi ve çalakalem hazırlanmıştır ki basiret ve feraset  sahibi Her insan bu oyunları çözebilir. Ancak yine de toplumun kahir ekseriyeti bu oyunları çözemez ve ne yazık ki bunlara alet olmaktan da geri duramazlar.

Bu oyunları çözmek için biraz tarih ve psikoloji bilmek ; biraz sosyolojik gözlem yapmak biraz da oyun kurucuların meşrebini kafa yapısını ideallerini ve yetişme tarzlarını ve yetiştiği zemin, zaman ve mihrakları bilmek yeterli olur kanaatindeyim..

YARIN ANLAŞILABİLECEK OYUNLAR

bu tip oyunları oyunun sahnelendiği zaman farkına varmak gerçekten zordur Çünkü henüz koşullar oluşmamış neticeler görülmemiş aktörlerin akibeti gözlemlenmemiştir.

Çoğunlukla neticeden yola çıkılarak hangi oyunun kime yaradığı, kimin tezgahı olduğu ve kimleri hedef aldığı ancak neticelerine bakarak anlaşılabilir.

Oyun kurucular derin bir bilgi seviyesine, üst bir akla,  üstün  bir zekaya ve müthiş bir donanıma sahiptir .Bunlar insanların zayıf ve güçlü noktalarını bilir, olayların doğal seyrini ve kokusunu çok iyi hissederler, milletlerin hassas damarını , kırmızı çizgilerini, yumuşak karınlarını çok iyi bilirler.

Buralara dokunarak, buraları kaşıyarak hareket eder ve çoğunlukla da neticeyi elde ederler. Rakipleri ve düşmanları birbirine karşı kışkırtır aradaki çatışmadan en yüksek seviyede nemalanırlar.

 Duygu sömürüsü yaparlar, akıl ve mantıktan  ziyade heyecana ve duygulara hitap ederler. Tiyatro oynamakta Mahirdirler.. Sizin düşünmenizi asla istemezler sizi düşündürecek ortamları ivedilikle gündemden uzaklaştırırlar..
Siz olayların akışı içinde neyin doğal neyin suni olduğunun farkına bile varamazsınız.

Siz düşünmeye başladığınızda hızla gündem değiştirir ve sizi bu Suni gündemlerin arkasından sürüklemeye çalışırlar.

Geçmiş ve küllenmiş husumetleri kaşırlar, Gelecek korkusunu köpürterek pompalarlar. Gerçeklerden ziyade algıları kullanır ve algıları yönetirler..Zira algılarla sonuç elde etmek gerçeklerle sonuç elde etmekten daha kısa ve daha keskindir. 
Çoğunlukla tavşana kaç tazıya tut derler l.

Kim tavşan, kim tazı bunun farkına bile varamazlar..

Bu oyunları normal alelade sokakta yaşayan bir insanın anlayabilmesi mümkün değildir.
Bu oyunları anlayabilmek için  yüksek seviyede bir zeka ve donanıma sahip olmak veya deha seviyesinde bir Aydın olmak gerekir... Bu nedenle bu tip oyunları çözebilmek için deha seviyesindeki milli ve güvenilir aydınları takip etmek gerekiyor.

HİÇBİR ZAMAN ANLAŞILAMAYACAK OYUNLAR

Bu oyunlar o kadar zeki ve kurnazca planlanmıştır ki her türlü manipülasyona her türlü ihtimale açık oyunlardır. Çoğunlukla olayların akışını kullanır araya girer ve tarihin doğal olaylarıni yönlendirirler ve yönetirler..

Bu stratejiyi uygularken maşa kullandıklarından ve maşalar bile kendilerini nasıl kullandırıldığının farkına varmadıklarından bu oyunları ortaya çıkarmak imkansıza yakın bir ihtimaldir..

Bunların doğruluğunu veya yanlışlığını gerçekten ayırt etmek zordur.
Tarihçiler bile tarihi olayların pek çoğunun mahiyetini çözmekte zorlanmaktadırlar..
Çünkü bunlar asla arkada iz bırakmazlar.

Olayların spontane mi yoksa  bir tezgah mı olduğunu anlamak çoğunlukla imkânsızdır.

Necati Daştan
Hukukçu- Yazar

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Abone Ol HİT