Reklamı Geç
Özkan
Ceviz Ticaret
Lufian
MEK Spor
Sucan

Sucan

Mail: [email protected]

TÜKENMEZ...

TÜKENMEZ...
AH TÜKENMEZ BİZ SENİ DE UNUTTUK!..

Sirke desen sirke değil, şarap desen şarap değil, turşu hic degil... 
öyle güzel geleneksel mutfak kültürümüz var ki..bilmemek ayıp mı elbette değil...
kış aylarının vazgeçilmez içeceği
Hazır içecek kullanmaktan  vakit mi kalmış
TÜKENMEZE

geleneksel bir Anadolu lezzetidir tükenmez. Eskiler meyveleri 3- 5 gün fermente eder yarı tatlı yarı asitli bir içecek elde ederlermiş. Bu durumda alınan gıda aslında ham sirkedir. Tükenmez de denen bu içecek sofrada tercih edilen bioaktif bir içecekti. Fermantasyon sindirim sistemini modüle ederek onu sağlıklı kılar.Mikrobiotanın zayıfladığı kent hayatında bu gerekçeyle bu gıdalar sofrada olmalı…
Tükenmezin ana meyvesi muşmula diğer isimleriyle beşbıyık,gelinboğa, döngel..
Efsaneye göre;
Bütün meyveler toplanmış, senin adın elma, senin adın armut olsun diyerek ad vermekteymişler.Bu sırada meyvelerden bir tanesi küsmüş ve gitmiş. Bunun üzerine
“Döngel! Sana da ad vereceğiz” demişler ve döngel(muşmula) ismi bu şekilde ortaya çıkmış. Tarif 3 lt musluklu cam yada ahşap fıçı için yeterli gelecek miktardır.
Malzemeler
15/ 20  tane muşmula
Bir ayva
Bir avuç kuru üzüm yada bir salkım taze üzüm
Bir  armut
İki elma
Bir nar
Yaklaşık on tane alıç
Bir  mandalina
Bir Trabzon hurması
Ya da mevsime uygun istediğiniz meyve çeşitlerinden. Ben bir küçük havuç bir muz yarım limon ve bir avuç yaban mersini de ilave ettim
Bir buçuk su bardağı toz şeker veya nöbet şekeri veya bal
Hazırlama;
Meyveler yıkanır çürük bozuk kısmı varsa temizlenir. Fakat kabukları ve çekirdekleri atılmaz. Bütün meyveler mümkün olduğu kadar küçük doğranır bir kabın içinde harmanlanır. Aralara şeker veya bal ilave ederek kavanoz doldurulur. Ağzına kadar içme suyu ilave edilir ve kapağı kapatılır. Arada kapağını gevşetip gazını alıyoruz. İlk beş altı gün ağzı kapalıyken alkol oluşur sonraki günlerde ağzı açık bırakılırsa alkol parçalanır..

Olgunlaşması yaklaşık 10 günü bulacaktır.10 günün sonunda bir iki karanfil kakule kurutulmuş gül yaprağı yada istediğiniz baharatlardan ilave ederek içmeye başlayabilirsiniz.

Tükenmez burada başlıyor musluktan bir bardak meyve suyu  aldığınızda eksilen miktar kadar  kavanozun ağzından bir bardak içme suyu ilave diyoruz.
Döngü böyle fermente olmuş içecekten aldığımız kadar su  ve arada meyve ilaveleriyle bütün kış içebilirsiniz..

Hazır içecekler tüketecegimize mutfakta hazır  bulunan meyvelerle Sağlıklı keyifli içecekler hazırlamak  keyifli olacaktır.

Hazır çay partileri kokteyller kısır partileri 
 SAĞLIK  için  neden olmasın.

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Abone Ol HİT