Reklamı Geç
Ceviz Ticaret
Güneyler
Yükseliş Koleji
Fima Oto Durmuş Yıkar
Gamze Arslan

Gamze Arslan

Mail: [email protected]

ZİHNİ MEŞGUL ETMEK

 

ZİHNİ MEŞGUL ETMEK

 

Gerek kendi olumsuzluklarımız gerek toplumun bize yansıttıkları yaşadığımız haksızlıklar,kırgınlıklar maalesef ki bizi çok başka ‘’BEN’’ haline getirmekte.

Neden yaşıyorum ben bunları? Bunu mu hak ediyorum ben? Bu olmaması gerekiyor diye sorguladığımız herşey kendinizi suçlamalarınız  sorunu büyütmekten ve kendi pskilojinizi zedelemekten başka hiçbir sonuca eriştirmiyor. İşiniz bittiğinde, arkadaş buluşmanızdan eve geldiğinizde, çocuklarınız uyuduktan sonra, yemek yaparken, uykuya dalarken, kısacası kendinizle baş başa kaldığınız her an; zihninizde bitmek bilmeyen düşüncelerle boğuşurken kendinizi buluyorsunuz. Bu durum, dönemsel olarak yaşanıyorsa gayet olağandır. Emin olabilirsiniz ki genel olarak ülkemizin durumu bu yönde kaygı bozukluğu,strese bağlı düşünce bozukluğu terapi almaya ihtiyaç duyuyorsanız bir uzmanla görüşmenizi tavsiye ederim ancak ben bu yazımda içinizi biraz rahatlatacak iradenizi güçlü hale getirmenin yanlarından bahsetmek istiyorum.

Zihnin düşünce biçimine inceleyelim  öncesinde düşünmenin ne olduğunun farkına varalım.

Düşünmek nedir? Sözlüğe göre:  Bir yargıya varmak bilgileri incelemek, karşılaştırmak ve aradaki bağlantılardan yararlanarak düşünce üretmek, zihinsel yetiler oluşturmak. Aklından geçirmek, zihninde göz önüne getirmek.

Olumlu ve olumsuz düşünceler vardır ve bu düşünce biçimleri kişinin öz benliği ve yaşadıklarına göre değişir.Olaylara bakış açınız düşünce açınız bu olayların rengini ve size akan yolun güzergahını değiştirebilir. Var oluşumuz bir enerjidir burada nefs vardır ego vardır şehvet vardır. Ve bunların bizim zihnimize fısıldayan sesler vardır aslında onların hepsi sizsiniz. Sizin sesiniz, siz hiç zihninize fısıldayan başka ses duydunuz mu? Burada yapacağımız tek şey irademizi güçlendirip bu fısıldayan olumsuz düşünceleri olumlu melodiye çevirmek biliyorum ki çok zor bununla savaşmak yıllarımı aldı diyebilirim ama kendi iç sesin ve kendinle savaşınca ortaya ‘’GÜÇLÜ BİR BEN ‘’ çıkıyor. Şimdi sana seni iyi hissetirecek bir şey söyleyeceğim ‘’FISILTI OLARAK GELEN OLUMSUZ HERŞEY SENİN KORKUNUN GETİRDİĞİ SES VE ZİHNİNİN SANA UYGULADIĞI OYUN SENİ DAHA CESARETLİ HALE GETİRMEK İÇİN OLAN BİR OLGU SADECE RAHATLAYABİLİRSİN’’

 

ZİHNİN DÜŞÜNCE BİÇİMİ

Zihin bizim görünmeyen en değerli varlığımızdır zihnimizin iki işlevi vardır. Bilinç ve bilinçaltı. Yukarıda olumsuz fısıltılardan bahsetmiştim işte bu bilinçaltından gelen başkasının yüklediği olumsuz düşüncelerdir ve bilinçli zihniniz ile düşündüğünüz her şey, daha sonra düşüncelerinizin doğasına bağlı olarak bilinçaltına geçer. Bilinçaltına geçmiş bir düşüncenin artık sizin hayatınızda etkisi olacaktır.Bilinçli zihin şuanın farkına vardığı iyi ile kötüyü ayırt edendir. Zihnin muhakeme yeteneği vardı bilinçaltının yoktur örneğin kendinize ben çok aptalım hiçbir işe yaramıyorum derseniz bunu kanıtlamak için sizi yeni insanlarla veyahut farklı olaylara sürükleyecektir dolayısı ile gerçekten aptal olduğunuzu hissedeceksiniz. Yapmanız gereken tek şey bilinçaltınıza doğru düşünceyi  kabul ettirmektir. Siz komut ya da talimat verdiğinizde , bilinçaltınız kendisine aktarılan fikri sadakatle üretecektir.’’ OLUMLAMALAR BİLİNÇALTINI HARAKETE GEÇİRMEK İÇİN İYİ BİR YÖNTEMDİR’’

İRADEMİ NASIL GÜÇLÜ HALE GETİREBİLİRİM?

İradenizin daha güçlü hale gelmesini istiyorsanız zihninizdeki olumsuz fısıltıları durdurmaktan ziyade onların bu gerçek değil diyerek umursamadan geçmesini istiyorsanız güçlü ve kararlı iradede kalmalısınız. Öylece durun,akışta kalın,sessiz kalın tepki verdiğiniz herşey büyür.

Niyet edin. : Neyi bırakmak ya da neye başlamak istiyorsanız niyet ederek işe başlayın.

Kendinize hedef koyun. : Kısa vadeli hedeflerinize değil uzun vadeli hedeflere odaklanın. Anlık hazlar değil uzun vadeli hazlardan keyif alın.

Kendinizi eleştirmekten vazgeçin. Hatalarınız ile kendinizi kabul edin ve bunların farkına vararak değiştirmeye çalışın.

Aklınıza gelen durum ile ilgili hızlıca harekete geçin. Diyete başlamak mı? Neden pazartesiye ihtiyaç olsun ki… ERTELEMEYİ BIRAKIN şuan ne istiyorsun hemen,şimdi,şuan harekete geç !

Öneriler aslında herkesin bildiği ama yapamadığı şeyler belki de. Ama en önemlisi sakince karar vermek ve harekete geçmek. Haydi hızlanın hayatın sizi esir almasına izin vermeyin.

 

ZİHNİMİ NASIL MEŞGUL EDEBİLİRİM?

1)      Beden dili pskiloji ile çok ilgilidir duruşunuzu düzeltmek ile başlayabilirsiniz üzgün olduğunuzda suratınız asık ve omuzlarınız çökmüş oluyor ancak vücudunuzu dik bir hale getirip ufak bir gülümseme ile kendinizi iyi hissedebilirsiniz 

2)      Çok sıkıldın konuşmaya ihtiyacın var ama ne hikmetse olması gerekenler yanında yok ah ne üzücü bu bir mesaj olabilir mi?  Olumsuzluk öyle sıkıcı hale getirmiş ki seni aynaya bakarak kendinle konuşmayı veya su ile konuşmayı dene   Veya benim gibi yazı yazmak müthiş hissetiriyor…

3)      Eskilerin, "Şeytan boşlukta gezer" gibi çok önemli bir lafı vardır sevgili dostlar. Boş durmayın, kendinizi meşgul edin. Hem düşünceleriniz hafifler, hem de ortaya bir şeyler koymuş olursunuz.

4)      Harekette bereket vardır sözü ile sporu hayatınızın alanına yerleştirmenizi tavsiye edeceğim mutluluk hormonlarının salgılanması ile birlikte zihninize,bedeninize iyi gelecektir.

5)      Negatif düşünceleri yaratan beyin, bedeninizin bir parçasıdır. Bu yüzden öncelikle bedeninize iyi bakın, işlerin değiştiğini göreceksiniz.

6)      Nefesinizin hem bedeniniz hem de zihniniz üzerindeki gerginliği azaltma konusunda mucizevi gücü vardır. Bilinçli ve derin nefesler almaya çalışın.

7)      Kafanızın içindeki seslerle dalga geçin çok keyifli ben sıklıkla deniyorum o kadar hoşuma gidiyor ki onunla didişmek gıdıklanıyor gibi oluyorum adeta 

8)      Doğru olduğunu düşündüğünüz davranışları sergileyin. İnançlarınızla davranışlarınız arasında oluşacak bir zıtlık, zihninizi de çelişkiye sokacaktır.

9)      Meditasyon yapın OMMM !  Size iyi gelmeyenleri def edin hayatınızdan,direnmenize sebep olarak herkesi çıkartın kendinizle barışın dost olun ama daima gülümsemeyi unutmayın

 

Sevgilerimle… Şifa olsun

           Gamze ARSLAN

       Beslenme&Yaşam Koçu 

 

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Fima Oto Durmuş Yıkar