Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Pati Oto Yıkama
Esmergil
Antakya Kuru Temizleme
Nizamettin DURAN

Nizamettin DURAN

Mail: nizamettinfacebook@facebook.com

Bir Resim Sergisi veya Sanat Dünyasından Bir Örnek (II)

Bir Resim Sergisi veya Sanat Dünyasından Bir Örnek (II)

 

 

Ressam Şehrazat Yastıman (lavanta pembesi giysili)

 

 

Ankara-Armada’daki resim sergisini ziyaretimizden ve burada Ressam Şehrazat Yastıman’ın çeşitli alanlardaki maharet ve girişimlerinden söz ediyorduk...

Bir hoca olarak bu gibi dersleri nerelerde verdiğini de merak edince, çok önemli kamu ve sivil toplum kurum ve kuruluşlarda hocalık yaptığını da öğrendik.

KOSGEB, KADEM, Memur-sen, Türkiye Diyanet Vakfı, Anadolu Vakfı, Türkiye Yazarlar Birliği, Bayrak Radyo, Altındağ Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Tarım Bakanlığı, AK Parti Siyaset Akademisi vs. 2004'te Siyaset Akademisi’nde dışarıdan getirilip de ders veren tek kişi ve hatta tek kadın olması, dikkate şayan olmasının yanında tebrike de şayandır doğrusu. Ve en önemlisi bütün kadınların gurur duyacağı bir hadisedir bence. Çünkü diğer hocaların milletvekili veya bakan olmasını hesaba katarsak yaptığı görevin ne denli önemli olduğu anlaşılacaktır.

İletişim dersleri de veren sanatçımız, ne yazık ki, sağlık sebebiyle işyerini kapatmak mecburiyetinde kalmış. Ancak bu dönem zarfında da pek çok kişiye eğitim vermiş olduğu da bilinmektedir.

Daha sonraları kendisini toparlamış olan sanatçımız, şu anda kendisini fazla yormamak kaydıyla bu alanlarda ders vermeye çalışmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesinde diksiyon iletişim ve karakalem desen dersleri vermeye gayret etmektedir.

Sohbetimizden pek çok dalda başarılı olduğu anlaşılan sanatçımızın eserlerinin her birinin resimdeki becerilerini ortaya koymakta olduğunu göstermektedir. Diğer çalışmaları yaparken resim sanatına yönelmesi de ilginçti. Resim yapmaya ne zaman başladığı ve nasıl vakit bulabildiği meselesi de gerçekten önemliydi.

Ancak, “Allah vergisi” diyebileceğimiz bir değerlendirmeyle, onun neredeyse doğuştan sanatçı bir yetenekle donatılmış olduğunu öğreniyoruz. Çocukluğundan beri resimle uğraşmış. Ailesinin ifadesine göre 3-4 yaşlarında iken evlerinin önünden bir cenaze konvoyu geçerken balkondan bakıyormuş, hemen bu olayın resmini yapmaya çalışmış, tabi öyle resmetmiş ki, herkesi hayretler içerisinde bırakacak kadar güzel çizmiş resmi. Lise yıllarında hocaları onu, Güzel Sanatlar Fakültesine gitmesi hususunda ailesini ikna edememişler… O da kendi gayretleriyle bu sanatın inceliklerini öğrenip yürütmeye çalışmış.

1989'dan bu yana çeşitli tekniklerde karma resim sergilerine katıldığını görmekteyiz. 1994'de Nurdan Damla'nın ricası ile “Merve Sonsuzluk Ülkesinde” adlı hikâye kitabının resimlerini çizdi. Resimler çok beğenilince, bu alana da girmiş oldu. Yani çocuk hikâye kitapları ressamlığı yapmaya başladı.

Bu alanda da ders almadığını öğreniyoruz; ne resmi ne de özel olarak. Sadece ortaokul ve lisede resim derslerinde gördüğü eğitim söz konusu… Son zamanlarda suluboyaya merak sarıp 1.5 yıldan beri ülkemizin yetiştirdiği nadir ustalardan biri olan Orhan Gürel atölyesinde çalışmaktadır. Hocanın farklı bir tarzı olduğu, kendisinin ayrıntılara önem vererek yaptığı resimlerin onun tersi yönde olduğunu, hocasının renklerin suyla, coşkuyla dansından boyaların karışımından müthiş eserler çıkardığını, kendisinin bu konuda oldukça zorlandığını belirtmektedir. Sanatçımızım resimlerinin 2'ye ayrılmış, bir kısmının kendince oluşturduğu ayrıntılı ve gerçekçi resim tarzındadır. Nepal'e seçilen ve orada sergilenen resmi, özellikle portre çalışmaları kapsamındadır. Diğerinin de hocanın tarzındadır ki, genellikle lekesel manzara resmi çalışmaları olduğu yönündedir. Bu durum karşısında kendisinin, sonunda mutlaka birini tercih etme durumunda kalacağını belirtmektedir.

Sanatçımızın suluboya dalında pek çok sergiye katılmıştır. Temmuz 2019 ayından itibaren bir yılda katıldığı karma sergilerin belli başlıları şunlardır:

- 21 Haziran 7 Temmuz 2018, Su Tutkusu- Fırça Sanat Galerisi

- 1- 10 Ekim 2018, Bodrum- Suyun Büyüsü

- 1- 15 Aralık 2018 İstanbul Suyun Büyüsü- Kadıköy Belediyesi

- 3- 9 Aralık 2018, Nepal Kadımando

- 15- 24 Aralık 2018, Bilkent- Sanat Sokağı- RC galeri

- 11- 19 Mayıs 2019, Armada- GM Galerim Sanat Galerisi

- 13- 28 Haziran, Fırça Sanat Galerisi

Devam edecek

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
kurban diyanet