Reklamı Geç
kurban diyanet
Özkan
Hatay Alo Böcek
Tunas İnşaat
Nizamettin DURAN

Nizamettin DURAN

Mail: nizamettinfacebook@facebook.com

Bir Resim Sergisi veya Sanat Dünyasından Bir Örnek (III)

 

Bir Resim Sergisi veya

Sanat Dünyasından Bir Örnek (III)

 

11 Mayıs 2019 günü Ankara-Armada’daki resim sergisini ziyaretimizden ve sanatçı Şehrazat Yastıman’dan söz ediyorduk. Bugünkü yazımızla bu ziyaretimizle ilgili izlenimlerimizi sonlandırıyoruz.

 

Sanatçımızın katıldığı karma sergiler içerisinde uluslararası özellikte bir serginin olduğunu fark ediyoruz. Bunun mahiyeti hakkında bizi bilgilendirmesini rica ettik. Aldığımız bilgiler şu meyanda oldu:

Bu, uluslararası suluboya sanatçılarının seçilip sergilediği bir festivaldir. Bu yıl Nepal’in Kadımando şehrinde gerçekleşti. Türkiye'den sanatçımızın seçilen "Grandfather" adlı resmi, burada sergilendi. Böylece uluslararası suluboya sanatçılarının yer aldığı kataloğa girmiş oldu. Hem kendisi adına hem de Ülkemiz adına gurur verici bir gelişme ve sonuçtu bu. Ülkemizin yetiştirdiği sanatçısının eliyle kendisini iftiharla temsil etmiştir. Bundan büyük mutluluk ve onur olabilir mi? Tüm Türkiye kadınlarının böylesine maharetli kadın sanatçılarını, kültür insanını ve milli kültür ve bilinçle donanımlı sporcularını baş tacı edip onurlandırmaları gerektiğine inanıyorum. Ama ne hikmetse yeri göğü inleten kadın örgütleri bu başarıyı görmüyor; ne Şehrazat Hanım’ın başarısını ne muhteşem sesiyle Türkiye’yi inleten sanatçı Eftalye’yi, ne de Gilindire Mağarası'nda, ‘Kadınlar Paletsiz Kategori'deki dünya rekoru olan 90 metre sınırını aşarak dünyada ilk kez bir mağarada tek nefeste 100 metre su altından gitmeyi başaran milli sporcu Şahika Ercümen’i… Ama hepsi bilsin ki, kadın maskesi altında sergiledikleri ideolojik duruşlarını bu ülkenin insanı görüyor ve onlara rağmen, onlar istemese de, hemcinslerini desteklemese de, bu ülkenin hakşinas kadın ve erkekleri değerlerine sahip çıkacaktır.

Sözün özü, Armada’daki karma sergi adeta bir sanat ziyafetiydi. Sanatçısı, ziyaretçisi ve mekânıyla güzeldi, muhteşemdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı, Din Sosyolojisinde tezli yüksek lisans yapmakta olan Şehrazat Hanım, sosyal, kültürel ve sanat etkinliklerine devam etmektedir. Pek çok aktiviteleri takip ettiği ve izlediği anlaşılan sanatçının Sebilürreşad dergisinin geleneksel olarak düzenlediği Cumartesi konferanslarına da katıldığı anlaşıldı. Sanatçı kişiliğinin yanı sıra konferanslara olan bu ilgisi de kendisine soruldu. Bir sanatçı duyarlılığı ve toplumsal olaylara karşı ilgili kişiliğiyle açıklamalarda bulundu:

“Bilime, sanata, edebiyata katkı veren herkesi beğeniyor ve takip etmeye çalışıyorum. Sizler de bu alanlarda harika işler yapıyorsunuz. Dönem sonuna denk geldiğimden ancak birkaç tane konferansınıza iştirak edebildim. Çok kıymetli insanları ağırladığınızı görüyorum. Şahsım olarak ben, bu organizasyonlardan çok istifade ettim. Derginiz gerçekten çok kaliteli. Bu işin başındakiler, zor ama sonuçta güzel bir işi başarıyorlar. Görebildiğim kadarıyla büyük fedakârlıklarla sıkıntıları göğüslüyorlar, lakin buna değiyor gibi görünüyor, çünkü semerelerinin büyük olduğunu görmekteyiz. Mehmet Akif Ersoy'un mirasını cesurca, dirayetle sahipleniyor, bayrağı geleceğe taşımak için her türlü gayreti sergiliyorlar. Allah emek ve gayretlerini artırsın. Bu alanda çalışanlardan razı olsun. Mehmet Akif Ersoy'un da ruhu şad olsun. Gözü arkada kalmasın, çünkü bin bir zorlukla kurduğu dergisi emin ellerde...”

Değerli sanatçımız Şehrazat Yastıman Hanımefendi bizlere vakit ayırdığı için kendisine teşekkür ederken, alicenaplıkla, “Asıl ben sizlere teşekkür ederim. Sizleri tanımak, bilgilerinizden istifade etmek, benim için bir lütuf oldu. Sizlere ve dergimize (Sebilürreşad) daimi başarılar diliyorum” dedi. Bu güzel dua ve temennilerinden sonra sergi alanından ayrıldık.

Bu röportajın sonunda, kadın olsun erkek olsun, Ülkemiz adına, yurttaşımız adına ve dahi insanlık adına hayırlı bir hizmet, faydalı bir çalışma içerisinde olan herkese yardımcı

olmak, yanında olmak bu ülkenin evladı olarak herkesin, hepimizin görevi ve hatta sorumluluğu olduğu gerçeği bir kez daha anlaşılmıştır. İşte bu güzel davranışın örnekliğini sütunlarımıza taşımanın kıvancını yaşamaktayız; çünkü güzel ülkemizde güzel şeylerin yapıldığını duyurmak ve yanında olmak kadar insana mutluluk veren başka ne olabilir? İstiyoruz ki, her yurttaşımızın göstereceği hayırlı çalışmaları takip edelim ve buradan duyuralım.

(Bitti)

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
kurban diyanet