Reklamı Geç
Lufian
Teras Acua Otel
Güneylerr
Özkan
Nizamettin DURAN

Nizamettin DURAN

Mail: [email protected]

“Çileli Hayat”ın Bize Anlattıkları (I)

“Çileli Hayat”ın Bize Anlattıkları (I)

 

“Ey akıl sahipleri, (basiret sahipleri, görecek gözleri olanlar), düşünün de ibret alın" (Haşr:2) diye buyuruyor Cenabı Allah. İbret almaya nasibi olan ibret alır, kalbi mühürlenenlerin ise bunda nasibi olmaz. Çünkü “…onların kalpleri var, ama anlamazlar; gözleri var, ama görmezler; kulakları var, ama işitmezler...” (A’râf: 179) Allah'ım, kalbimizi, zihnimizi, gözlerimizi ve kulaklarımızı aç, aç ki, mesajını hakkıyla anlayanlardan olalım.

Akıl sahiplerinin ibret alacağı, yaşanmış olan her olay ve vakıadan kendine dersler çıkaracağı, hatasıyla sevabıyla, eksisiyle artısıyla yaşanmış gerçek bir hayat hikâyesini anlatan bir kitaptan söz edeceğim sizlere. Hatay İmam-Hatip Lisesi Müdür Başyardımcısı Selim Demirli Hoca’nın kitabından, “Çileli Hayat”tan.

12- 21 Mayıs 2017 tarihinde "Akdeniz Bölgesi'nin en büyük fuarı" olarak “Hatay Kitap Fuarı” açılmıştı Antakya merkezde. Davet edildiğimiz bu fuara Hataylı yazarlar olarak biz de Ankara'dan katılmıştık.

Fuarda standımızı açmış, kitapları, dergileri düzenlemeyle meşgulken bir ziyaretçi selam verdi. Selamını alırken işimize de devam ediyorduk; bir an önce standı hazır hale getirme uğraşındaydık. Ziyaretçimizin, “Nasılsın Nizamettin Bey?” demesiyle, başımı kaldırıp kendisine baktım. Orada karşımdaydı Selim Hocamız. Standın dışına çıkarak kucaklaştık, merhabalaştık ve onu standa alarak sohbetimizi derinleştirdik. Bu arada arkadaşlar standı düzenlemeye devam ettiler. Hocamızla yaptığımız güzel bir sohbetten sonra, Nisan 2017'de baskıdan çıkmış kitabını imzalayarak bizlere takdim etti. Kitap yeniydi, bir ay önce çıkmıştı. Matbaanın kokusu daha üzerinden gitmemişti, desek yeridir. Hayırladık hocamızın bu çalışmasını. Benden okumamı ve değerlendirmemi istemişti. Kitap için başarı dileyerek teşekkür ettim. Mümkün olan bir zamanda okuyup notlarımı bildireceğimi ifade ettim. Değerlendirme konusunda titizlik göstermeyi önemserim; çünkü bu talebin altında bir güvenin olduğunu bilirim. Bu nedenle kitabı okumam ve değerlendirmem bir hayli gecikmişti. Kısmet bugüneymiş.

Yaptığımız ilk iş kitabı sistematize etmek oldu. Öncelikle “içindekiler” bölümünü koyduk. Anlatılanların konu ve anlam bütünlüğünü de dikkate alarak bölümlere ayırdık. Böylece kitap üç bölümden meydana gelmiş oldu. Okumayı kolaylaştırmak ve okuyucunun dikkat ve merakını çekmek açısından da bölümleri başlıklarla güçlendirdik. Diğer taraftan da kitabın özüne dokunmamak kaydıyla onu dikkatle redakte etmeye çalıştık. Bu açıklamalardan sonra kitabı değerlendirme faslına geçebiliriz.

Hocanın, bu kitabında hayat hikâyesini yazdığı görülmektedir. Kendisi aslen Kütahyalıdır, ama kader onu Hatay'a damat yaparak Hatay'da iskân etmesine hükmetmiştir. 1980’in Kasım'ında, ilk öğretmenliğe atandığım yer, Kütahya'nın Emet ilçesiydi. Bu bakımdan kendisiyle hemşeri sayılabilirdik. O dönem ben Emet'te dolu dolu tam 5 yıl geçirmiştim.

Selim Hoca, 12 Mayıs 1941'de doğduğu Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Karamanca Köyünden başlayarak, çocukluğundan; memleketinde Kütahya, İstanbul, Adana, Gaziantep ve Hatay'da bulunuşundan; yaşamından ve gördüğü eğitimlerden, bu süreçte yaşadığı bin bir çeşit sıkıntılardan söz etmektedir.

Daha küçük yaşta babasını kaybetmenin acısı ve zorluğu tazeliğini korurken, ailesine hem analık hem babalık yapan annesini de kaybetmesi, hayatını epey zorlaştırmıştır. Her ikisini kaybetmenin meydana getirdiği sarsıntı yetmezmiş gibi, genç yaşta dört kardeşin tüm sorumluluğunu yüklenmek mecburiyetinde kalması da, o nahif omuzlarını hepten çökertmiştir.

 

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar