Reklamı Geç
Lufian
Lufian
Hatay Alo Böcek
Beyza İnşaat
HÜLYA İSKİFOĞLU

HÜLYA İSKİFOĞLU

Mail: [email protected]

Kaldırımlar

Kaldırımlar

Bir şehrin mihenk taşıdır kaldırımlar !..
Şehirden şehire farklılık gösterebilir çoğu zaman. Bir bakıma hizmet kalitesini gösteren gerçek yüzüdür şehrin... Her gün farkında olmadan diyalog halinde olduğu yüzlerce insanı taşır sırtında... bir nevi o şehrin insanına verilen ya da verilmeyen kıymetin en bariz göstergesidir adeta... yönetim bilincinin verdiği 'değer', oluşturdukları ortam aracılığı ile ifade edilir. Nitekim bazı şehirlerde gönül rahatlığı ve değerlilik hissi ile yürüdüğünüz geniş ve düzgün kaldırımlar, bazı şehirlerde verdiği değersizlik mesajı ile kabusa dönüşebilir. Böylesine önemli bir konuyu tevile meydan vermeden, şiirsel bir üslupla farkındalık kazandırmak yerine, reel olarak ele almak gereği, kalıp algılarda da anlaşılma kolaylığı sağlayacaktır...

Örneğin; "Kaldırımlar', bir şehrin bütün yükünü taşırcasına bazen gülen yüzü olur, bazen ağlayan yüzü şehrin... Öyle kolay değildir hiç bir ayırım yapmaksızın bir şehri sırtında taşımak ve bir şehrin gerçek kahramanı olmak..." şiirsel ifade biçimi mecaz olmamakla birlikte gerçekliği yansıtır.
Şehrin seçilmiş yöneticileri ve seçenleri belirler bir şehrin kaderini... Hizmette sınır olmaz, olmamalı da zaten... yeşil alanlar, parklar, bahçeler de hizmettir elbette... Ancak günümüz koşuşturmacasın da farkında olamasak da diğer hizmetlere nazaran en sık kullandığımız ve sunulan hizmet kalitesinin en bariz göstergesidir kaldırımlar...Yediden yetmişe vereceği 'değerlisiniz' mesajı, aynı zamanda hizmet verenlerin toplum tarafından kabul görülmesine ve görev devamlılığına bir nevi katkı sağlar.
Çökmüş ve kırılmış olmaları onca hengamenin içinde belki insanları yolundan alıkoymaz ama bu durum hizmet verenlerin sorumsuzluklarını ve umarsızlıklarını da görmezden gelmemizi gerektirmez.

Ortamın verdiği mesajlardan söz eder Doğan Cüceloğlu, denk geldiğim bir yazısında...
Kaliforniya'dan Türkiye'ye her döndüğünde, oradaki yol ve kaldırımların verdiği mesajla, buradaki yol ve kaldırımlardan aldığı mesaj farklılıklarından söz eder. İstanbul' da, Beyoğlu'nda yürürken rastladığı ve hiç bir tedbir alınmaksızın, bir uyarı yahut bir işaret konulmaksızın açılmış koca koca çukurlara insanların umarsızca tepkisiz kalışlarını (buna öğrenilmiş çaresizlik diyebiliriz) hayretle gözlemlediğinden söz eder. Bu durumda ortamın "Önündeki çukuru göremeyecek kadar kör isen canın cehenneme" mesajı verdiğini de ilave eder.
O keza yaşlıların ve çocukların rahat kullanamayacağı ve zorlanacağı yüksek kaldırımlar da kaale alınmamışlık hissi uyandırır. Yahut iki adımda bir yerinden çıkan taşlardan üzerimize sıçrayan birikmiş sularla geçirdiğimiz düşme tehlikesinin vereceği mesaj kendimizi kötü hissettirmeye yeterde artar.

Sakın! Taş olduklarına bakmayalım kaldırımların; bilir kaldırımlar taşıdıklarının değerini, kıymetini... Ama seçilmiş yöneticiler!... Birçoğu o başköşe koltukların rehavetinden, uzak düşer çökmüş, kırılmış kaldırımlardan...Şehirden şehire, yöneticiden yöneticiye göre değişen, görevlerini hakkıyla eda eden "halka hizmetin, Hak'ka hizmet" olduğu bilincinde olan seçilmiş yöneticiler de vardır elbette... Halkın seçimi ile geldikleri makamın hakkını, halkına gözünü kırpmadan verebilen yöneticiler, hizmet vereceği toplumun bir 'potansiyel' olduğunun farkındadır. Bu temel anlayış üzerine oturtur fark ettiklerini...her fark ediş bir mesaj bildirimi ve iletişimdir... Ve bu fark ediş ile başlar toplumla iletişimleri... Yüz yüze konuşmaya gerek yoktur, şehre yapmış oldukları yatırımlar ve bunların verdiği mesaj konuşur çoğu zaman... Ortamın verdiği mesajlar dolaylı olarak anlatır söylemek istenileni... "varsınız ve değerlisiniz" dediği, ya da demediği...
Seçilmişlerin, seçenlerine verdiği kıymetin iletisi ve toplumun hemen hemen her gün kullanmak durumunda olduğu en bariz göstergesidir bir şehrin kaldırımları... Engebeli de olsa, özenle döşenmiş düz de olsa, 'vicdan'a istikametini belirleyen hizmetin kutsiyetidir.

Sağlıkla kalın..

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Abone Ol HİT